×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Mrozy dotknęły uprawy winorośli we Francji

Autor: PAP 09 kwietnia 2021 11:14

Mrozy dotknęły uprawy winorośli we Francji Mrozy zniszczyły wiele upraw owoców we Francji/ fot. pixabay

Francuscy winiarze ubolewają nad zniszczeniami wielu upraw winorośli spowodowanymi niespotykanymi o tej porze roku niskim temperaturami, dochodzącymi lokalnie do -12 st. C. Przewidują bardzo słabe zbiory w 2021 r.

  • Winiarze przewidują słaby rok 2021 we Francji; mrozy zniszczyły wiele upraw owoców i warzyw
  • Przewidziane jest specjalne wsparcie dla sektora winiarskiego

Winorośl, drzewa owocowe, ale także rzepak i uprawy warzyw od północnej Francji przez Bordeaux po dolinę Rodanu zostały częściowo zniszczone przez mróz.

Pomimo palenisk rozpalanych w winnicach, ochronnych pokryw lub zraszania wodą w sadach w celu wytworzenia lodowej skorupy wokół pąków, która miała je chronić, wiele upraw zostało poważnie zniszczonych w kilku regionach Francji, a niektórzy rolnicy twierdzą, że stracili całe roczne zbiory w zaledwie kilka godzin.

"Wiemy już, że zbiory będą bardzo niskie w 2021 r." - powiedział agencji AFP przewodniczący organizacji winiarzy Cniv Jean-Marie Barillere.

Cniv zrzesza przedstawicieli różnych apelacji win. "Szalejący przez cztery dni mróz dotknął 80 proc. francuskiej winnicy" - wyjaśnia Barillere. "Przeżyliśmy epizod wyjątkowo gwałtownego mrozu, mówimy o tzw. czarnym mrozie, wielkiej fali zimnego powietrza bardzo wcześnie w nocy" - powiedział natomiast stacji BFMTV sadownik z Drome Anthony Oboussier.

"Ostatnie noce naznaczone historycznym spadkiem temperatur i niszczycielskimi mrozami zaszkodziły kwitnieniu roślin i stanowią poważne zagrożenie dla kilku sektorów produkcji rolnej" - podkreślił w komunikacie związek rolniczy FNSEA.

Minister rolnictwa Julien Denormandie obiecał w piątek specjalne wsparcie dla sektora winiarskiego. Potwierdził również, że lokalnie zostanie wprowadzony reżim klęski żywiołowej, co pomoże rolnikom bez wykupionego ubezpieczenia uzyskać wsparcie rządu.

"Ubezpieczenie klimatyczne jest niezwykle drogie" - tłumaczy Anthony Oboussier, który żadnego ubezpieczenia nie wykupił. Rolnik narzeka na słabe zbiory w ostatnich latach, w wyniku burz gradowych w 2019 r. oraz przymrozków w 2020 i 2021 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI