Morele hodowli IO -PIB. Jakie owocowanie?

Autor: www.sadyogrody.pl 29 lipca 2021 08:33

Morele hodowli IO -PIB. Jakie owocowanie? Wczesne morele hodowli Instytut Ogrodnictwa - PIB dojrzewają już / fot. materiały Fb

Wczesne morele hodowli Instytutu Ogrodnictwa - PIB - Bella i Skierniewicka Słodka dojrzewają już w sadzie przy ul. Rybickiego w Skierniewicach. Obie o wysokich walorach smakowych, pięknie wybarwione (z rumieńcem) i aromatyczne.

Morela to nadal uprawa niszowa. Przyczyną małego zainteresowania sadowników tym gatunkiem są przede wszystkim ograniczenia wynikające z wrażliwości pąków kwiatowych i kwiatów na niską ujemną temperaturę zimą i wiosną.

Jak informuje Instytut Ogrodnictwa- PIB, w tym roku plon jest znacznie wyższy na odmianie Skierniewicka Słodka niż na drzewach odmiany Bella. Może to wynikać z gorszych warunków pogodowych w czasie kwitnienia i gorszego oblotu zapylaczy.

Obie odmiany zależnie od intensywności kwitnienia - wytwarzają średnie, duże, a nawet bardzo duże owoce, o masie 40-80 g.

Morele uprawia się przede wszystkim w najcieplejszych rejonach kraju, czyli w Polsce Południowo-Zachodniej (Wrocławskie), Południowo-Wschodniej (Sandomierskie), a także w niektórych rejonach Wielkopolski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI