×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Mniejszy popyt na owoce jagodowe? "Widzimy dużą niepewność"

Autor: Krystyna Zagórska 19 grudnia 2022 14:24

Mniejszy popyt na owoce jagodowe? "Widzimy dużą niepewność" Dominika Kozarzewska, prezes Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody” podsumowuje rok w branży borówkowej/ fot. PTWP

- Łatwe lata w ogrodnictwie się już nie zdarzają. Rok 2022 produkcyjnie nie był najgorszy, ale widzimy, że wyzwań będzie coraz więcej - mówi serwisowi sadyogrody.pl Dominika Kozarzewska, prezes Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody”, członek zarządu Promocji Polskiej Borówki.

Produkcja borówki 2022: pogoda sprzyjała

- Rok 2022 upłynął dobrze pod względem pogodowym dla uprawy borówki, poza okresem bardzo wysokich temperatur w czerwcu. Przyzwyczailiśmy się, że pogoda jest zupełnie nieprzewidywalna. W tym roku była akurat po naszej stronie. Natomiast inne czynniki na rynku rozwijały się w sposób nieprzewidywalny -wzrost kosztów związanych z wybuchem wojny w Ukrainie, wzrost cen paliw, nawozów, oraz innych środków produkcji – mówi Dominika Kozarzewska.

Wzrost kosztów zaskoczył wszystkich. Plantatorzy musieli działać w taki sposób, aby zminimalizować wpływ wzrostu kosztów na swoją produkcję, co na pewno nie było łatwe – dodaje.

Konsumpcja borówki na rynkach eksportowych 2022

- Stagnacja konsumpcji borówek na rynkach eksportowych była pewnym zaskoczeniem. Byliśmy przyzwyczajeni do tego, że na naszych rynkach eksportowych konsumpcja tych owoców co roku rośnie procentowo. W obliczy inflacji, rosnących kosztów utrzymania, konsumenci mogą nie być chętni w takim samym stopniu jak wcześniej do konsumowania owoców jagodowych. Ze strony naszych klientów, sieci handlowych widzimy także dużą niepewność co dalej będzie się działo z konsumpcją borówki. Spożycie owoców i warzyw będzie rozwijać się w kierunku lokalności i sezonowości – mówi prezes Grupy Polskie Jagody.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI