Minikiwi w uprawie towarowej. Owoce wzbogacają ofertę plantatorów (zdjęcia)

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 10 października 2016 09:47

- W zależności od sposobu prowadzenia uprawy, najczęściej pierwszy plon handlowy (około 5 t/ha) można uzyskać w 4-5 roku po posadzeniu roślin. Zbiór owoców przeprowadzany jest w fazie dojrzałości zbiorczej, która określana jest na podstawie zawartości ekstraktu (°Brix) i wybarwienia nasion. W pierwszej kolejności odcinane są krótkopędy wraz z owocami. Następnie podczas selekcji, owoce odcinane są sekatorem od szypułki, ewentualnie jak w przypadku odmiany 'Geneva' mogą być ręcznie odrywane. Owoce aktinidii zebrane w odpowiedniej fazie dojrzałości można przechować nawet do 2 miesięcy w chłodni– mówi Tomasz Krupa.

Owoce minikiwi dla niektórych konsumentów wciąż są „nowością”, aczkolwiek – jak mówi Jacek Kostrzewa – jeśli ktoś raz sięgnie po ten owoc, to wraca po niego. W ostatnich latach zostało założonych kilkanaście plantacji produkcyjnych, lecz dopóki krzewy nie wejdą w okres owocowania ilość krajowych owoców jest ograniczona, co na dzień dzisiejszy utrudnia współpracę z sieciami handlowymi. Od połowy września owoce mini kiwi są dostępne w sklepie internetowym Frisco, a także podobnie jak w poprzednim roku – na rynku hurtowym w Broniszach.

Minikiwi przeważnie oferowane są w 125 g opakowaniach jednostkowych, do których powinna być dołączona etykieta z informacją o właściwym terminie spożycia i właściwościach prozdrowotnych. Owoce aktinidii, w porównaniu do tradycyjnego kiwi, zawierają większe ilości witaminy C. Warto mieć na uwadze, że konsumenci uczuleni na owoce kiwi powinni ostrożnie podchodzić do spożycia minikiwi.

W obecnym sezonie część owoców odmiany 'Geneva' została wysłana na eksport. W zależności od przeznaczenia owocu (eksport czy rynek krajowy) istotne znaczenie ma właściwy dobór odmiany. Odmiana 'Bingo' z uwagi na bardzo delikatną skórkę polecana jest do sprzedaży na rynku wewnętrznym. W Gospodarstwie Sadowniczym Jacaka Kostrzewy, oprócz minikiwi, w produkcji dominuje borówka wysoka. W najbliższym czasie plantator zamierza postawić również na produkcję innych owoców miękkich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI