MiniKiwi: Ruszył zbiór wczesnej odmiany Geneva

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 01 września 2020 11:33

MiniKiwi: Ruszył zbiór wczesnej odmiany Geneva Zbiory MiniKiwi powoli się zaczynają/ fot. redakcja sadyogrody.pl

Zbiory MiniKiwi powoli się zaczynają. Rusza zbiór wczesnej odmiany Geneva na plantacji w Pyzdrach zrzeszonej w Stowarzyszeniu. W przyszłym tygodniu pewnie także rozpoczną się zbiory na plantacji w Bodzewie w powiecie grójeckim. Plony w tym roku są niższe niż rok temu choć nie aż tak bardzo - mówi serwisowi sadyogrody.pl dr hab. Piotr Latocha (prof. SGGW), prezes Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi.

- W tym sezonie wprawdzie były uszkodzenia od wiosennych przymrozków, ale też więcej plantacji MiniKiwi weszło w plonowanie. Czyli sumarycznie plon nie będzie aż tak niski (spodziewamy się ok 50-60 ton) ale bardziej rozproszony. Z kolei jakość owoców powinna być bardzo dobra - pogoda, która nie była zbyt dobra dla innych owoców dla MiniKiwi była sprzyjająca - zaznacza dr hab. Piotr Latocha.

Częste opady deszczu w trakcie wzrostu owoców i wysoka temperatura sprzyjała dorastaniu MiniKiwi. - Tam, gdzie nie było nawałnic, to nie było też silnych wiatrów i owoce dobrze wyglądają -bez uszkodzeń skórki. Sierpniowe wysokie temperatury i dużo słońca z kolei sprzyjały dojrzewaniu owoców i ich dobremu smakowi. Do pełni szczęścia przydałyby się teraz słoneczne i bezdeszczowe dni, by równie dobre były owoce późniejszych odmian - zaznacza.

Tegoroczne owoce MiniKiwi powinny być dostępne w Lidlu i Biedronce. Być może mniejsze ilości trafią do innych sklepów lub będzie sprzedawana lokalnie, ale członkowie Stowarzyszenia szacują, że tegoroczne plony krajowego MiniKiwi zaspokoją potrzeby głównie tych dwóch sieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI