MiniKiwi - jakie straty po przymrozkach?

Autor: www.sadyogrody.pl 04 maja 2021 10:47

MiniKiwi - jakie straty po przymrozkach? Przymrozki dotknęły plantacje MiniKiw/ fot. Fb Stowarzyszenie Plantatorów MiniKiwi

MiniKiwi bardzo wcześnie rozpoczyna wegetację wiosną i od tego momentu spadki temperatury mogą doprowadzić do uszkodzenia młodych przyrostów. Kilka dni temu plantatorzy stoczyli bitwę z przymrozkami, by uratować tegoroczne plony.

  • Ubiegłotygodniowe przymrozki dotknęły plantacje MiniKiwi
  • Temperatura spadła miejscami nawet do -6/-7 st. C
  • Mroźna zima praktycznie nie spowodowała uszkodzeń roślin

- Szczęśliwie w większości przypadków udało się większość krzewów skutecznie ochronić, choć miejscami przemarzło nawet do 50% pąków. Faktyczne skutki można będzie jednak ocenić po kilku kolejnych dniach. Przy spadkach temperatury do -4/-5 st. C i przy braku ochrony zmarzły niestety wszystkie pąki. Większość plantatorów MiniKiwi wyszło z tej batalii jednak obronną ręką i jeśli pogoda nie spłata jakiegoś figla plony powinny być dobre - czytamy na profilu Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi na Facebooku.

Plantatorzy Minikiwi walczyli z przymrozkami:

Na plantacji Bednarczyk Berries (powiat garwoliński, województwo mazowieckie) temperatura spadała do -7 stopni C.

Na północy Wielkopolski przy temperaturze -6 stopni C zmarzło ok 40% pąków.

W rejonie grójecko-wareckim przymrozki były nieco łagodniejsze, ale bez ochrony pąki by zmarzły. Ochrona okazała się skuteczna.

Plantacje Minikiwi po zimie 

- Zima 2020/21 choć z okresem silniejszych mrozów praktycznie nie spowodowała żadnych uszkodzeń roślin. Po cięciu zimowym na krzewach pozostawione zostały praktycznie wyłącznie pędy roczne przymocowane w poprzek rzędów do drutów. Późna wiosna i pogoda hamująca rozwój paków sprzyja plantatorom MiniKiwi - informował  w połowie kwietnia dr hab. Piotr Latocha (prof. SGGW), prezes Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI