Minikiwi dobrze przezimowało. To będzie dobry sezon?

Autor: Sylwia Sałyga 17 kwietnia 2022 12:29

Minikiwi dobrze przezimowało. To będzie dobry sezon? Piotr Stykowski: Minikiwi dobrze przezimowało. Liczymy na dobry sezon/ fot. sadyogrody.pl

Wegetacja na plantacjach MiniKiwi już ruszyła. Zapytaliśmy Piotra Stykowskiego, plantatora MiniKiwi w gminie Warka o tegoroczne przezimowanie krzewów.

Dobre przezimowanie plantacji MiniKiwi w Warce

- Uważam, że nasze plantacje bardzo dobrze przezimowały. Po dokonaniu lustracji na plantacji nie stwierdzamy uszkodzeń zimowych. Krzewy są w dobrej kondycji. Wegetacja już ruszyła, na ten moment przyrosty mają około centymetra - mówi Piotr Stykowski.

- Minione noce, kiedy odnotowywane były przymrozki, nie wyrządziły żadnych szkód na naszej plantacji, nawet na działkach niżej położonych. Podobne zdania docierają do nas z zaprzyjaźnionych gospodarstw uprawiających MiniKiwi. Do tej pory nie było konieczności uruchamiania instalacji przeciwprzymrozkowej. Jeżeli nic się nie zmieni, to możemy spodziewać się wielu owoców w tym sezonie - mówi plantator.

Jednak to nie koniec zagrożenia ze strony pogody. Ostatnimi laty dosyć często silne przymrozki były obecne w maju, w najbardziej newralgicznym momencie dla plantacji owoców. 

Aktualne prace na plantacji MiniKiwi

- Nasza plantacja jest już po zabiegu cięcia, które wykonywaliśmy w połowie stycznia. W najbliższych dniach krzewy będziemy podsypywać podłożem po pieczarkowym w celu zabezpieczenia przed chwastami -mówi Piotr Stykowski.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI