MiniKiwi: Chłodna pogoda hamuje rozwój pąków (zdjęcia)

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 14 kwietnia 2021 12:56

- Zima 2020/21 choć z okresem silniejszych mrozów praktycznie nie spowodowała żadnych uszkodzeń roślin - mówi serwisowi sadyogrody.pl dr hab. Piotr Latocha (prof. SGGW), prezes Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi.

  • Tegoroczna mroźna zima praktycznie nie wyrządziła strat na plantacjach MiniKiwi w Polsce
  • Późna wiosna i chłodna pogoda hamuje rozwój pąków - zależnie od lokalizacji plantacji pąki mają do 7 mm długości (przeciętnie 3-5 mm)

Sezon 2020 był dla MiniKiwi, podobnie jak dla wielu innych gatunków trudny. Łagodna zima spowodowała wyjątkowo wczesny rozwój krzewów. Z kolei wczesne i silne przymrozki wiosenne (do -10 st C) spowodowały znaczne spustoszenia na plantacjach, gdyż próba ochrony roślin zakończyła się niepowodzeniem (chłód był zbyt duży i utrzymywał się zbyt długo). W efekcie plony w zeszłym roku były znacznie mniejsze choć nie zerowe.

- Te wiosenne uszkodzenia nie wpłynęły jednak negatywnie na wzrost i regenerację roślin. Aktinidia to niezwykle witalna roślina, która bardzo szybko się zregenerowała i w sezonie praktycznie nie było widać jakichkolwiek uszkodzeń. Wprost przeciwnie, krzewy mało obciążone plonem, lub pozbawione plonowania, szybko się rozrosły i jesienią prezentowały się bardzo dobrze - mówi dr hab. Piotr Latocha.

MiniKiwi dopiero rusza - pąki mają do 7 mm długości 

- Zima 2020/21 choć z okresem silniejszych mrozów praktycznie nie spowodowała żadnych uszkodzeń roślin. Po cięciu zimowym na krzewach pozostawione zostały praktycznie wyłącznie pędy roczne przymocowane w poprzek rzędów do drutów. Późna wiosna i pogoda hamująca rozwój paków sprzyja plantatorom MiniKiwi, gdyż krzewy są w takiej fazie - pąki mają ok 3-5 mm długości, że niewielkie przymrozki do -2 st C nie powinny wyrządzić im szkody. Czas pokaże jaka będzie pogoda w maju, ale wtedy krzewy rozwijające się z pewnością będą wymagały aktywnej ochrony w przypadku nawet niewielkich przymrozków - zaznacza dr hab. Piotr Latocha.

fot. Plantacja MiniKiwi Bednarczyk Berries 5.04. 

- Jeśli nie zanotujemy większych uszkodzeń przymrozkowych w maju, to sezon 2021 powinien należeć do udanych dla plantatorów MiniKiwi - dodaje.

 

Środki do produkcji ogrodniczej - sprawdź oferty na Gieldarolna.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI