Maliszewski: Ten sezon jest trudny dla sadowników. Wiele gospodarstw ma coraz większe kłopoty (video)Aneta Gwara-Tarczyńska / www.sadyogrody.pl - 21 listopada 2019 14:29


Myślę, że Ci którzy mają małe zbiory od początku sezonu są zdegustowani i widzą wyłącznie straty, ponieważ ponieśli normalne koszty produkcji a dochodów z tytułu sprzedaży nie ma bo nie ma produktu. Natomiast mam wrażenie, że nawet ci, którzy mają niezłe zbiory narzekają bo spodziewali się, że ceny będą wyższe. Zarówno jabłek przemysłowych, jak i deserowych - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Według niego, taka sytuacja cenowa jaka ma miejsce obecnie na rynku pokazuje, że rynek jest kształtowany nie tylko przez podaż, ale także przez operatorów, którzy na nim występują.

- Niestety najgorszą sytuację mają te gospodarstwa które poniosły duże straty, w miejscach nisko położonych. Nadzwyczajnie korzystną sytuację mają ci, którzy mają normalne zbory jednak jest ich bardzo niewielu. Można powiedzieć, że dla branży sadowniczej jest to kolejny bardzo trudny sezon. Większość gospodarstw popada w coraz trudniejszą sytuację - dodał Mirosław Maliszewski. 

{film;16437}