×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Maliszewski: Jest za późno na przeprowadzenie skupu interwencyjnego

Autor: AGT / www.sadyogrody.pl 22 października 2021 12:57

Maliszewski: Jest za późno na przeprowadzenie skupu interwencyjnego Zdaniem Mirosława Maliszewskiego zdjęcie z rynku kilkuset tysięcy ton jabłek przemysłowych, w sytuacji, kiedy zakłady przetwórcze ich nie kupują mogłoby poprawić sytuację / fot. PTWP

Zdjęcie  z rynku kilkuset tysięcy ton jabłek przemysłowych, w sytuacji, kiedy zakłady przetwórcze ich nie kupują mogłoby poprawić sytuację. Tylko taka ilość gwarantowałaby jakąkolwiek skuteczność. Problem polega jednak na tym, że w tej chwili jest już na to za późno - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Zdaniem Mirosława Maliszewskiego, cieszy każda inicjatywa mogąca poprawić sytuację na rynku owoców. Propozycja skupu interwencyjnego także nosi znamiona ciekawej i potrzebnej. 

Lewica apeluje do ministra rolnictwa o interwencyjny skup jabłek od sadowników

Jest za późno na przeprowadzenie skupu interwencyjnego? 

- Problem polega jednak na tym, że w tej chwili jest już na to za późno, a nasze (Związku Sadowników RP) propozycje w tym zakresie były przez całe tygodnie ignorowane. Dziś więc Państwo nie jest do tego kompletnie przygotowane - nie ma zabezpieczonych pieniędzy na taki skup, nie ma zdolności przerobowych, nie ma bazy magazynowej i nie ma jakiegokolwiek zbytu na ewentualnie skupiony surowiec - dodaje. 

Interwencyjny skup jabłek to dobry pomysł?

Według niego, do skupu interwencyjnego trzeba się przygotowywać miesiącami śledząc doniesienia z rynku, a nie reagować doraźnie w popłochu i chaotycznie. - My to mówimy, ale nikt z władzy nie słucha - przekonuje. 

Propozycja wytwarzania czystej energii z jabłek

- Niedawno wnieśliśmy postulat, aby w pakiecie działań związanych z Zielonym Ładem umieścić możliwość wytwarzania czystej energii właśnie z jabłek przemysłowych. Doskonale się to wpisuje w założenia tej polityki. Poczekamy na efekty i stanowisko Rządu - tłumaczy prezes ZSRP. 

I dodaje, że skup interwencyjny jabłek przemysłowych nie jest niemożliwy, ale musi być dobrze przygotowany tak, aby nie zaburzać rynku soku jabłkowego i owoców deserowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI