×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Maliszewski: Ceny truskawek są atrakcyjne dla plantatorów. Jednak sezon będzie bardzo krótki (video)

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 28 czerwca 2017 09:40

Maliszewski: Ceny truskawek są atrakcyjne dla plantatorów. Jednak sezon będzie bardzo krótki (video) Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL) / fot. PTWP

Poziom uzyskiwanych cen przez plantatorów truskawek jest atrakcyjny. Jednak część z nich twierdzi, że przymrozki znacząco ograniczyły zbiory i sezon będzie trwał bardzo krótko - mówi w rozmowie z redakcją www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL).

Dodaje, że niedawno producenci oferowali konsumentom truskawki w ciągu dwóch miesięcy każdego lata. W tej chwili widać, że sezon truskawkowy będzie bardzo krótki chociaż owoce sprzedawane są po w miarę zadowalających cenach.

- Trudno mówić o opłacalności produkcji kiedy ta jest niewielka. Nawet duży wzrost cen w stosunku do poprzednich lat nie zrekompensuje strat - przyznaje. 

Według niego, należy spodziewać się, że w dalszym ciągu ceny truskawek będą dużo wyższe ze względu na mniejsze zbiory. - Mamy nadzieję, że przemysł przetwórczy, który w przypadku wielu gatunków dyktuje ceny, nie będzie stosował znanych nam z poprzednich lat zabiegów sztucznego zaniżania poziomu cen - podkreśla prezes Związku Sadowników RP.

- Doskonale wiemy, że nie ma zapasów przetworów owocowych z poprzednich lat, nie będzie też dużych zbiorów w innych krajach europejskich, więc wszystko wskazuje na to, że surowca będzie dużo mniej niż będzie tego oczekiwać rynek. Dlatego muszą zafunkcjonować wyższe ceny, które będą pewną rekompensatą z tytułu przymrozków - przyznał Maliszewski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI