×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Maliny: Kolejne lata przyniosą obniżenie cen i zyskowności?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska / www.sadyogrody.pl 14 grudnia 2021 10:16

Maliny: Kolejne lata przyniosą obniżenie cen i zyskowności? Większość plantatorów uważa ten rok za wyjątkowy. Może być jeszcze dobrze w 2022 ale kolejne lata to obniżenie cen i zyskowności / fot. materiały redakcji

Biorąc pod uwagę tegoroczne ceny za owoce maliny spodziewalibyśmy się dużego popytu na sadzonki. Jednak nie jest tak do końca, choć faktycznie porównując poprzednie lata, a zwłaszcza katastroficzną jesień 2018 i wiosny 2019 jest lepiej - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Tomasz Kącki, współwłaściciel Kwalifikowanej Szkółki Roślin Jagodowych – Szkółka Kąccy.

- Większość plantatorów uważa ten rok za wyjątkowy. Może być jeszcze dobrze w 2022 ale kolejne lata to obniżenie cen i zyskowności - dodaje. 

Producenci wybierają sadzonki doniczkowe 

Według Tomasza Kąckiego, areały raczej nie rosną. - Rozmawiając z klientami mówią raczej o wymianie starszych plantacji i często zamianie ich na „lepsze" dla nich odmiany - przyznaje. 

Sadzonki z gołym korzeniem tracą powoli swoje dominujące pozycje na rzecz sadzonek doniczkowanych – in vitro i korzeniowych. - Przy wysokich cenach owoców zwłaszcza w odmianach letnich przynosi to szybszy zwrot poniesionych kosztów. Część klientów narzeka na sadzonki in vitro ze względu na częste w nich „mutacje" – nie identyczne sadzonki - przyznaje rozmówca. 

Pracownicy sezonowi do zbioru 

Ludzi do pracy przy zbiorach ubywa a nie przybywa. - To tez ma się do truskawek. Brak ludzi i świadomość tego ogranicza nasadzenia choć w przypadku truskawek chyba powszechne się już stało dokładanie jakiegoś areału „nad" z świadomością, że może go nie zbierzemy. Ale zbiory na akord kończą się wtedy dla pracowników, którzy nawet porzucają pracę , kiedy dniówka robi się kiepska. Dlatego częstym widokiem są też niedozbierane plantacje - przyznaje Tomasz Kącki. 

Jego zdaniem, dopóki istnieją w truskawkach  „skupy" w skrzyniopalety mimo niskich oferowanych cen, daje to szansę na sprzedaż brzydkiego towaru, który od kilku lat może stanowić w plantacjach pod chmurką znaczący procent. - Jeden rok bez takich skupów może całą produkcje w Polsce wywrócić do góry nogami. Tego się wielu producentów obawia - mówi. 

Ceny malin i truskawek a koszty produkcji 

- Ceny za maliny jak i  truskawki przemysłowe powinny realnie odzwierciedlać poniesione koszty, co na poziomie naukowym i ekonomicznym jest łatwe do wyliczenia. Ale przy takiej inflacji, wzroście kosztów produkcji, kosztów pracy ludzkiej raczej maliny i truskawki w Polsce zaczną zmniejszać areał i przechodzić do upraw pod osłonami. Chyba znakomitym przykładem takiego kierunku m.in. w malinie jest Meksyk - tłumaczy. 

- Co do odmian malin w naszej szkółce niezmiennie numer jeden to POLESIE. Być może wynika to z tego, że niewiele jest udzielonych licencji na jej rozmnażanie. Ale ważne jest też to, że dobrze radzi sobie z chorobami i ma duże owoce, co zachęca pracowników do jej zbierania. Kolejne miejsce to POEMAT i POLANA - wylicza Kącki. 

- Maliny letnie a mamy w tym roku Radziejowa, Laszka, Sokolica, Tulameen, Przehyba raczej słabo się sprzedają. Dużo jest zapytań o Przehybę ale tej odmiany mamy bardzo mało do zaoferowania - podsumowuje Tomasz Kącki, współwłaściciel Kwalifikowanej Szkółki Roślin Jagodowych – Szkółka Kąccy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI