Ceny malin 2022

- Maliny utrzymują cenę około 100 zł za platon 4 kilogramowy. Czasami jest to 180 zł, czasami 120 w zależności od podaży. Jednak ta cena jest raczej stabilna, nie spada poniżej 100 zł. Niewiele się zmienia jeśli chodzi o maliny, ceny są w dalszym ciągu wysokie - mówi Maciej Kmera, ekspert rynku hurtowego w Broniszach. 

Na Giełdzie Kaliskiej kilogram malin sprzedawany jest za 32 zł. Na rynku hurtowym w Łodzi i Poznaniu maliny sprzedawane są w pojemnikach 250 g za 5,5-8 zł. 

Borówki na rynkach hurtowych 

Borówki natomiast mocno tanieją.

- Borówki w hurcie w opakowaniach 3 kg kosztują od 9 do 12 zł/kg w zależności od kalibru. Borówka konfekcjonowana w pojemniczkach kosztuje 3,5-4,5 zł za pojemniczek. To też zależy co tak naprawdę w tym pojemniczku jest. Ceny mocno lecą w dół - dodaje. 

Na Giełdzie Kaliskiej 250 g pojemnik borówek kosztuje 4 zł. Na rynku hurtowym Zjazdowa w Łodzi 250 g pojemnik kosztuje 3,5-4 zł, zaś kilogram borówek 12-16 zł. 

Ceny porzeczek w hurcie 

Na rynku hurtowym  Broniszach dostępne są duże ilości porzeczek czerwonych i białych. Agrestu jest już mniej. Porzeczki czarnej na rynku brakuje.

– Ceny porzeczek są różne w zależności od tego jak są sprzedawane i zbierane. Jak ktoś zrywa ręcznie i układa w pojemniczku to za poł kilogramowy pojemnik chce 10 zł a nawet więcej. Owoce w łubiance 2,5 kg zbierane za koleją, bez układania w różnym stanie można kupić za 5-8 zł – podaje Maciej Kmera.

Na rynku dużo jest moreli – w zależności od kalibru i ich trwałości można je kupić od 3 do 6 zł/kg. W większych ilościach pojawiła się polska brzoskwinia – cena od 4 do 5 zł/kg.