Ceny malin po raz kolejny w tym sezonie zostały poddane manipulacji cenowej. Jak już informowaliśmy w minionych dniach ceny w skupach zostały drastycznie obniżone. Maliny: ceny znów zostały maksymalnie obniżone! Wszystko za sprawą działań silniejszych podmiotów, które chcą po jak najniższej stawce zakupić jak najwięcej towaru. 

W dniu wczorajszym, 4 sierpnia w zasadzie w większości skupów ceny zostały zrównane do poziomu 12-13 zł za kilogram. 

Brak cen w skupie za malinę, co robić?

Kolejnym ciosem co chwilę zadawanym w tym sezonie plantatorom malin, był brak ceny owoców na skupie w dniu dostawy. Bardzo często plantatorzy po przyjeździe z maliną na skup byli stawiani przed faktem, że w danym dniu towar jest przyjmowany ale nie ma na niego ceny! Niestety proceder oddawania malin w coś, co na kształt przypomina komis staje się niebezpieczną normą. Czy takie formy handlu są stosowane np. w Serbii?! Jest to niedopuszczalne działanie.

Tematem tym zainteresował się także Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej. Rolnicy z woj. lubelskiego informowali, że w niektórych punktach skupu owoców miękkich  w dniu dostawy nie ma ceny, po której dostawca będzie miał dokonaną zapłatę lecz dopiero w dniu następnym. LIR podjął interwencję w tej sprawie.

Obecnie LIR prosi o informowanie w przypadku braku ceny przy dostawie za dostarczony surowiec oraz różnicy między ceną dnia, a rozliczeniem przy zapłacie lub innych nieprawidłowości.

Czytaj także: Maliny: ceny znów zostały maksymalnie obniżone!