Maliny 2022: Spadły ceny w skupach

Autor: www.sadyogrody.pl 26 września 2022 08:26

Maliny 2022: Spadły ceny w skupach Jakie ceny malin w skupach?/ fot. shutterstock

Docierają sygnały o trudnej sytuacji na rynku malin. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dr Pawła Kracińskiego z Instytutu Ekonomii i Finansów SGGW. Co wydarzyło się, iż sytuacja w malinie jesiennej uległa pogorszeniu?

Rynek malin, jak zresztą innych owoców miękkich w Polsce, jest tak delikatny jak same te owoce. Mimo zapowiadającej się stabilizacji na rynku w ostatnich tygodniach obserwujemy znaczny spadek cen skupu i dostaw.

Niska jakość malin rzutuje na ceny

- Zdaniem przetwórców dostawy malin są niskiej jakości, co często uniemożliwia przeznaczenie ich do mrożenia. Nawet z zagospodarowaniem na soki - jest zdaniem - przetwórców obecnie problem ze względu na niską jakość - mówi dr Paweł Kraciński.

Przebieg pogody w ostatnich kilkunastu dniach faktycznie przyczynił się do obniżenia plonowania i jakości malin, co z pewnością ma wpływ na obecną sytuacje.

- Z drugiej jednak strony mamy czynniki ekonomiczne, takie jak mniejsze w porównaniu do początku roku, zainteresowanie przetworami z malin, oraz tańszą konkurencję ze Wschodu, o czym mówi się już od tygodni - komentuje.

Aktualne ceny malin na skupach

Obecnie obowiązujące ceny skupu malin to najczęściej 7,00-7,50 zł/kg. Dodatkowo cześć zakładów nie jest w ogóle zainteresowana zakupem ze względu na jakość malin lub jak twierdzą, wykonanie planów zakupowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI