Maliny 2022: Przetwórcy nie podniosą cen?

Autor: SadyOgrody.pl 12 września 2022 11:42

Maliny 2022: Przetwórcy nie podniosą cen? Plonowanie odmian jesiennych jest obecnie niskie, co wynika z deficytu opadów w większości kraju. / fot. shutterstock

Do przetwórstwa trafiają maliny odmian jesiennych. Ceny skupu w największym zagłębiu tj. lubelskim, najczęściej mieszczą się w przedziale 11,50-13,00 zł/kg. O aktualną sytuacją w skupie malin zapytaliśmy dr Pawła Kracińskiego z Instytutu Ekonomii i Finansów SGGW.

Skup malin jesiennych 2022

Stawki otrzymywane przez plantatorów nie są ich zdaniem satysfakcjonujące, gdyż są niższe w porównaniu  do średnich cen skupu odmian letnich.

- Dodatkowo plonowanie odmian jesiennych jest obecnie niskie, co wynika z deficytu opadów  w większości kraju. Nieco lepsze nastroje mają przetwórcy, gdyż obecne ceny są dla nich bardziej satysfakcjonujące, a jakość malin w większości jest zadowalająca tj. nie ma problemu ze zbyt dużą wilgotnością owoców - mówi dr Paweł Kraciński. 

Jego zdaniem, przetwórcy, mimo niskich dostaw, nie są obecnie skłonni do większych podwyżek cen, gdyż ich zdaniem sprzedaż drogich mrożonek nie idzie tak płynnie jak się spodziewali. Dodatkowo na europejskim rynku jest też obecna konkurencja z innych krajów. Przeczytaj: Dno cenowe śliwek w hurcie. Drogie jedynie maliny

Obserwacje wskazują, że rynek malin jest bardziej stabilny. - W ostatnich tygodniach mniej było nagłych zmian cen oferowanych rolnikom. Mniejszy był też popyt na zakupy owoców zgłaszany przez przetwórców, oraz zainteresowanie odbiorców zagranicznych mrożonkami.  Wydaje się, że przełoży się to na utrzymywanie stawek na podobnym poziomie, który w opinii rolników jest zbyt niski. Obecne plony jak wspomniałem nie są wysokie, a producenci borykają się dodatkowo z brakiem rąk do pracy. Szczególnie teraz staje się to widoczne, gdy rozpoczynają się zbiory jabłek i część pracowników sezonowych wybiera prace przy ich zbiorze - podsumowuje ekspert. 

Zobacz: Maliny 2022 - jakie ceny na rynkach hurtowych?

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI