Maliny 2022: Producenci przesadzają z prognozami cen?

Autor: Związek Sadowników RP 14 maja 2022 15:38

Maliny 2022: Producenci przesadzają z prognozami cen? Serbia przesadza z prognozami cen malin w sezonie 2022?/ fot. shutterstock

Trudno przewidzieć, jakie będą ceny owoców w Serbii w tym sezonie. Sekretarz Stowarzyszenia Produkcji Roślinnej i Przemysłu Spożywczego Serbskiej Izby Handlowej (SCC) Aleksandar Bogunović mówi, że producenci przesadzają z prognozami, zwłaszcza z cenami malin.

Eksport mrożonych malin znacznie spadł w ciągu ostatnich dwóch lat z powodu kryzysu po Covid i Ukrainy, tak więc w styczniu wyeksportowano 5570 ton, czyli o około 30 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dla Niemiec, które są najważniejszym rynkiem dla serbskich malin, w styczniu tego roku eksport spadł o połowę w porównaniu z 2021 r. – tłumaczy Bogunović.

Ceny malin 2022: Serbskie prognozy przesadzone?

Sieci handlowe i nabywcy przemysłowi podają jako przyczynę zmian i spadku eksportu wycofywanie malin i jeżyn z programu produkcyjnego na rzecz tańszych owoców.

Zobacz: Serbscy plantatorzy zacierają ręce. Ceny malin będą wysokie

- Przyczynami wzrostu cen krajowych owoców mogą być pogoda, wilgotność i zmiany temperatury. Na cenę mogą też wpływać źródła energii, ale tylko w transporcie, ponieważ cena oleju prawie nie ma wpływu na sadowników. Nie jest tak duży, jak przy uprawach polowych, gdzie jest duży udział energii – zaznacza Bogunović.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI