Plantacje maliny odpowiednio chronione cechuje dobra zdrowotność. W tym sezonie rdza nie stanowiła tak dużego problemu. Zagrożenie było na umiarkowanym poziomie. Obecnie zbiory maliny letniej mają się ku końcowi.

Ochrona przeciwko szarej pleśni 

W malinach jesiennych prowadzona jest ochrona przeciwko szarej pleśni. Bardzo dobrym rozwiązaniem na ten okres jest preparat Switch 62,5 WG. Ma wysoką skuteczność i jest doskonałym produktem do rotacji z fungicydami opartymi o SDHI.

O ochronie truskawek po zbiorach przeczytasz w artykule: Truskawki: Jak budować potencjał roślin na kolejny sezon?

- Polecamy wykorzystanie preparatu Switch na plantacjach prowadzonych na zbiór jesienny. Właśnie teraz trwa kwitnienie i tworzenie się owoców. To dobry moment na ochronę. Mimo upałów, mamy już chłodniejsze noce, długo utrzymującą się rosę i zwilżenie liści, kwiatów czy owoców. Takie warunki sprzyjają szarej pleśni. Dodatkowe źródło infekcji szarej pleśni stanowią owoce pozostawione na plantacji z poprzednich zbiorów. Są one także źródłem pożywienia dla muszki plamoskrzydłej  (Drosophila suzukii). Pierwsze osobniki tego szkodnika zostały już odłowione w bieżącym sezonie w okolicach Puław. Muszka może rozwijać się w bardzo szybkim tempie, powodując duże straty w plonie. Jej obecność najlepiej kontrolować przy pomocy pułapek. Dzięki temu możemy określić skalę problemu i wychwycić najlepszy moment na zabieg przeciwko temu szkodnikowi – mówi Radosław Ptaszek.

Zwalczanie Drosophila suzukii 

Przeciwko Drosophila suzukii można stosować Affirm 095 SG w dawce 1,5 kg/ ha (benzoesan emamektyny). Preparat działa kontaktowo, wgłębnie i translaminarnie. Produkt ten wyróżnia dodatkowo szybkie działanie, skuteczność i niski poziom pozostałości w owocach (jest niewykrywalny po kilku dniach).

- Na plantacjach maliny  warto także zwrócić uwagę na antraknozę oraz zamieranie pędów czy rdzę. Przeciwko chorobom maliny, tj. antraknoza, rdza, biała plamistość liści, czy mączniak prawdziwy polecamy preparat Scorpion 325 SC (azoksystrobina, difenokonazol). Natomiast w walce z zamieraniem pędów maliny - Switch 62,5 WG. Produkt ten jest nie tylko wysoce skuteczny przeciwko szarej pleśni, ale również zwalcza grzyby powodujące choroby pędów maliny – mówi Radosław Ptaszek.