Maliny 2022: Ile kosztuje założenie nowej plantacji ?

Autor: Krystyna Zagórska 07 maja 2022 18:32

Maliny 2022: Ile kosztuje założenie nowej plantacji ? Decydując się na uprawę malin pod osłonami trzeba liczyć się z ogromnym wydatkiem / fot. shutterstock

- Nie obserwujemy gwałtownego wzrostu nasadzeń malin, aczkolwiek według danych ARiMR między rokiem 2020 a 2021 produkcja tego gatunku podskoczyła ok 10-15 proc., głównie w województwie lubelskim. Na pozostałych terenach sadzi się mniej malin - mówi  dr Paweł Krawiec z firmy badawczo-doradczej Horti Team.

dr Paweł Krawiec zwraca uwagę, że tego wzrostu nasadzeń nie było widać w podaży surowca w zeszłym roku. Nasadzeń malin nam przybywa,  natomiast to wcale nie oznacza wysokich plonów ogólnie.

Tegoroczny sezon malinowy jest kompletnie inny niż poprzednie

Produkcja malin na cele przetwórcze

- Bardzo optymistyczny jest rynek przetwórczy, który po zapaści parę lat wstecz, nagle stał się bardzo atrakcyjny dla producenta. Za zaistniałą sytuację odpowiada również mocne ograniczenie w pewnym momencie nowych nasadzeń, spadku podaży owoców- surowca, oraz przestawienie się wielu plantatorów na rynek deserowy. W związku z tym stawki za maliny nagle zaczęły rosnąć. Mając wysokie ceny w przetwórstwie, rynek deserowy jest bardziej ustabilizowany - mówi dr Paweł Krawiec.

 - Kolejną kwestią jest narastający problem z siłą roboczą, odczuwalny nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach nastawionych na produkcję malin na dużą skalę. Brakuje pracowników do zbioru malin, dlatego widzimy tendencję wzrostową cen - dodaje.

- Przy plantacjach prowadzonych na cele przetwórcze plantator musi sobie zdawać sprawę, że problemy z siłą pracowniczą będą niestety narastały. Czeka nas mechanizacja zbioru. Taki projekt w tym roku zaczynamy - opracowanie nowej plantacji nastawionej na produkcję owoców do zbioru mechanicznego kombajnami, nie tylko malin ale różnych gatunków jagodowych, np. jagody kamczackiej, borówki, a nawet wiśni. Nie chodzi o zbiór mechaniczny malin na potrzeby przemysłu koncentratowego, czyli niskiej jakości malin, tylko zbiór owoców wysokiej jakości, które możemy mrozić. Próby rozpoczęliśmy już w zeszłym roku z amerykańskim kombajnem samobieżnym. Owoce zbierane mechanicznie były nawet lepszej jakości niż zbierane ręcznie, lub miały bardzo podobne parametry jakościowe. W takim kierunku produkcja malin powinna się rozwijać - mówi.

Maliny pod osłonami - ogromny wzrost kosztów

Produkcja owoców dobrej jakości na rynek deserowy jest możliwa w zasadzie tylko pod osłonami. W takim systemie produkcji możemy systematycznie zbierać owoce i dostarczać je na rynek. Jednak od zeszłego sezonu koszty produkcji wzrosły w gigantycznym stopniu –stal, folia, środki do produkcji, w tym nawozy, systemy nawadniania -przygotowanie pola pod uprawę. Najmniej podrożał materiał szkółkarski - zaznacza dr Paweł Krawiec.

Decydując się na uprawę malin pod osłonami przy zastosowaniu nowoczesnych technologii produkcji, trzeba liczyć się z ogromnym wydatkiem w granicach 700 tys. zł /ha. Cała inwestycja staje pod znakiem zapytania. Plantator na samym starcie ma potężną barierę finansową do pokonania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI