Maliny 2022: Ceny idą w górę

Autor: Krystyna Zagórska 31 lipca 2022 13:49

Maliny 2022: Ceny idą w górę Ceny malin idą do góry/ fot. shutterstock

- Już w zeszłym roku ceny maliny były bardzo wysokie w skupach i płacone przez zakłady przetwórcze, dlatego, że w ubiegłym roku nie udały sie maliny praktycznie w całej Europie. Owoców było mniej a zapotrzebowanie bardzo wysokie - mówi serwisowi sadyogrody.pl dr hab. Bożena Nosecka, prof. Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej -PIB.

- Za maliny letnie średnia cena wyszła nam 16,30 zł za kg loco zakład. W zeszłym roku o tej porze było 11,50 zł /kg, bardzo wysoki wzrost - mówi dr hab. Bożena Nosecka.

Ceny maliny letniej 2022

- Już w zeszłym roku ceny maliny były bardzo wysokie w skupach i płacone przez zakłady przetwórcze, dlatego, że w ubiegłym roku nie udały sie maliny praktycznie w całej Europie, przede wszystkim w Polsce. My jesteśmy obok Serbii największym producentem maliny - mówi.

- W Serbii nie udały się także zbiory maliny. W Chile produkcja intensywnie spada. Nieco mniejsza była też podaż malin w Ukrainie - zaznacza. 

- Generalnie mieliśmy do czynienia z bardzo niskim poziomem zbiorów, i w związku z tym w sezon weszliśmy praktycznie bez zapasów. Ceny rozpoczęły się na wysokim poziomie w granicach 16 -17, 00 złł/ kg i około 20 lipca nieco spadły, ale z naszych notowań wczorajszych wynika ze ceny idą do góry - mówi profesor.

Jakie perspektywy dla maliny jesiennej?

- Ceny malin mogą być nieco niższe od bardzo wysokich w ubiegłym roku. W 2021 roku w październiku ceny maliny jesiennej sięgały 20 zł/ kg loco zakład - dodaje.

Więcej w materiale wideo:

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI