Maliny 2022: Ceny i popyt będą na wysokim poziomie?

Autor: Krystyna Zagórska 06 marca 2022 13:25

Maliny 2022: Ceny i popyt będą na wysokim poziomie? Ceny malin mogą utrzymać się na wysokim poziomie/ fot. shutterstock

W sezonie 2022 ceny malin mogą utrzymać się na wysokim poziomie. Zapotrzebowanie na ten owoc będzie duże – mówi dr hab. Bożena Nosecka, profesor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-PIB w Warszawie.

Ceny malin w sezonie 2021/22 były rewelacyjne. Takich cen dotąd jeszcze nie było. W naszym eksporcie w II połowie 2021 r., czyli od lipca do grudnia, za malinę płacono średnio 4,02 euro za kg, tj. 2 razy więcej niż rok wcześniej. Ceny skupu maliny również były rekordowo wysokie. Od lipca ceny szły do góry zarówno w Polsce, jak i w świecie. Pod koniec skupu przekraczały poziom 20 zł za kg – mówi dr hab. Bożena Nosecka.

Malina jest jednym z owoców najbardziej lubianych w świecie. W sezonie 2021 było ogromne zapotrzebowanie na maliny mrożone, głównie ze strony USA i Kanady.

Mniejsze zbiory malin w 2021 r.

W 2021 r. zebrano mniej malin w Polsce i w krajach konkurencyjnych – w Serbii, Ukrainie oraz w Chile, na skutek niesprzyjającej pogody, głównie wiosennych przymrozków i opadów deszczu latem. Powodem wzrostu cen malin był również brak zapasów z roku ubiegłego.

Od stycznia br. popyt na malinę nieco osłabł. Na rynku panuje cisza. Oczekuje się, że zapotrzebowanie na malinę w nowym sezonie będzie równie duże jak w roku 2021. Ceny malin mogą utrzymać się na wysokim poziomie, ale najprawdopodobniej nie będą już tak rekordowe. Utrzymanie takiego poziomu cen nie wydaje się realne – mówi dr hab. Nosecka.

Prognozy na sezon malinowy 2022

Serbowie zapowiadają mniejsze zbiory malin w sezonie 2022 i przewidują wysokie ceny. Na razie nie słychać, aby w Chile zbiory malin były mniejsze. 

W Polsce trwają przygotowania do nowego sezonu. Rekordowo wysokie ceny malin z roku ubiegłego, napawają optymizmem. Plantacje są zadbane. Producenci inwestowali w swoje uprawy, aby osiągnąć dobry jakościowo plon w kolejnym sezonie zbiorów.

Środki do produkcji na GieldaRolna.pl!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI