
W sezonie 2022 ceny malin mogą utrzymać się na wysokim poziomie. Zapotrzebowanie na ten owoc będzie duże – mówi dr hab. Bożena Nosecka, profesor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-PIB w Warszawie.
Ceny malin w sezonie 2021/22 były rewelacyjne. Takich cen dotąd jeszcze nie było. W naszym eksporcie w II połowie 2021 r., czyli od lipca do grudnia, za malinę płacono średnio 4,02 euro za kg, tj. 2 razy więcej niż rok wcześniej. Ceny skupu maliny również były rekordowo wysokie. Od lipca ceny szły do góry zarówno w Polsce, jak i w świecie. Pod koniec skupu przekraczały poziom 20 zł za kg – mówi dr hab. Bożena Nosecka.
Malina jest jednym z owoców najbardziej lubianych w świecie. W sezonie 2021 było ogromne zapotrzebowanie na maliny mrożone, głównie ze strony USA i Kanady.
W 2021 r. zebrano mniej malin w Polsce i w krajach konkurencyjnych – w Serbii, Ukrainie oraz w Chile, na skutek niesprzyjającej pogody, głównie wiosennych przymrozków i opadów deszczu latem. Powodem wzrostu cen malin był również brak zapasów z roku ubiegłego.
Od stycznia br. popyt na malinę nieco osłabł. Na rynku panuje cisza. Oczekuje się, że zapotrzebowanie na malinę w nowym sezonie będzie równie duże jak w roku 2021. Ceny malin mogą utrzymać się na wysokim poziomie, ale najprawdopodobniej nie będą już tak rekordowe. Utrzymanie takiego poziomu cen nie wydaje się realne – mówi dr hab. Nosecka.
Serbowie zapowiadają mniejsze zbiory malin w sezonie 2022 i przewidują wysokie ceny. Na razie nie słychać, aby w Chile zbiory malin były mniejsze.
W Polsce trwają przygotowania do nowego sezonu. Rekordowo wysokie ceny malin z roku ubiegłego, napawają optymizmem. Plantacje są zadbane. Producenci inwestowali w swoje uprawy, aby osiągnąć dobry jakościowo plon w kolejnym sezonie zbiorów.
Środki do produkcji na GieldaRolna.pl!
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,63 -0,48%
GBP
5,47 -0,32%
USD
4,44 -0,64%
ON
7,92 13 gr
LPG
3,54 -3 gr