Malina czarna – uprawiana na niewielką skalę na plantacjach towarowych

Autor: www.sadyogrody.pl 23 stycznia 2019 08:40

Malina czarna – uprawiana na niewielką skalę na plantacjach towarowych fot. shutterstock.com

Malina czarna należy do grupy niszowych gatunków roślin sadowniczych. Na świecie uprawiana jest głównie w Stanach Zjednoczonych (Kalifornia, Oregon). W naszym kraju istnieje tylko kilka niedużych plantacji maliny czarnej na Lubelszczyźnie.

Malina czarna jest gatunkiem należącym do rodzaju Rubus. Odmiany uprawne zostały ukształtowane z gatunków dzikich Rubus occidentalis, Rubus coreanus, R. leucodermsin. Co warto wiedzieć o uprawie maliny czarnej? Poniższy artykuł powstał na podstawie wykładu dr inż. Katarzyny Król-Dyrek z firmy Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o., podczas tegorocznej edycji targów TSW w Nadarzynie.

W Polsce istnieje tylko kilka niewielkich plantacji maliny czarnej między innymi w rejonie Lipska i Puław. Zostały one założone wskutek kontraktacji z odbiorcą, który eksportował owoce do USA. Malina czarna może stanowić urozmaicenie oferty gospodarstw specjalizujących się w uprawie maliny czerwonej.

Owoce maliny czarnej zasłużyły na miano superfoods. W porównaniu z innymi owocami roślin jagodowych zawierają najwięcej antocyjanów i polifenoli. Można z nich przygotowywać koncentraty, liofilizaty, soki.

Na plantacjach w Stanach Zjednoczonych, malina czarna jest dziesiątkowana przez choroby wirusowe, zwłaszcza wirusa nekrozy czarnej maliny (BRNV) przenoszonego przez mszyce oraz wirusa krzaczastej karłowatości maliny (RBDV) rozprzestrzenianego z pyłkiem. Trudności występują również z grzybami Verticillium alboatrum i V. dahliae.

Mimo nasilających się problemów z chorobami wirusowymi oraz brakiem odpornych odmian, Amerykanie wciąż wracają do uprawy maliny czarnej z uwagi na nadzwyczajną wartość biologiczną owoców. Produkcja owoców tego gatunku w polskich warunkach nie wymaga częstego stosowania środków ochrony roślin (ochrona przeciwko kwieciakowi praktycznie raz w sezonie i raz na szarą pleśń).

Zakładając plantację maliny czarnej, należy kupować materiał szkółkarski pochodzący z pewnego źródła. Obecnie w Polsce uprawia się odmiany Bristol i Jewel. Pierwszą z wymienionych cechują owoce średniej wielkości, z kolei odmiana Jewel wydaje większe owoce (krzewy wyróżniają się również większą odpornością na choroby).

Malina czarna tworzy wysokie pędy dorastające do 2 m, dlatego też wymaga prowadzenia przy podporach (w porównaniu z czerwoną pędy są cieńsze i jest ich mniej). Pierwsze cięcie wykonuje się w połowie lata, gdy pędy zaczynają chylić się ku ziemi. Malina czarna wydaje niższy plon niż malina czerwona. Masa owoców waha się od 1,8 g do 2,5 g. Dostępne w Polsce odmiany owocują na pędach dwuletnich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI