Malin w klasie extra będzie dużo mniej w tym roku. Kończy się skup wiśni

Autor: Agrobiznes w TVP 13 sierpnia 2020 16:03

Malin w klasie extra będzie dużo mniej w tym roku. Kończy się skup wiśni Zbiory malin mają być o połowę wyższe niż przed rokiem, ale już z jakością jest znacznie gorzej / fot. Pixabay

Malin będzie więcej, choć malinowo nie będzie. Według GUS, zbiory mają być o połowę wyższe niż przed rokiem, ale już z jakością jest znacznie gorzej - informuje Agrobiznes w TVP.

Najpierw deszcze przyczyniły się do rozwoju chorób grzybowych, teraz palące słońce utrudnia prawidłowe dojrzewanie malin.

Według ekspertów, w tym sezonie malin w klasie extra będzie zdecydowanie mniej. Mniej będzie też plantacji jesiennych odmian. Bo ze względu na mniejszą opłacalność, część sadowników postawiła na maliny letnie.

Dziś małe polskie firmy płacą za kilogram około 5,30 - 5,40 zł. Duże zakłady proponują stawki średnio o 20 groszy wyższe.

Kończy się skup wiśni. Owoce do mrożenia kosztują najczęściej 1,60 zł/kg. Wiśnie gorszej jakości są o 20 groszy tańsze. Upały szkodzą owocom - jest bardzo duży odrzut. Kilogram wiśni do tłoczenia kosztuje ok 1,oo zł.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI