Maciej Kazek z "Rolnik szuka żony": Import czereśni psuje rynek!

Autor: Albert Katana 15 marca 2022 16:03

Maciej Kazek z "Rolnik szuka żony": Import czereśni psuje rynek! Zdaniem Maciej Kazka, producenta czereśni import czereśni psuje rynek

Miniony sezon czereśniowy nie był za ciekawy z powodu handlu - było dużo owoców a popyt był niski. Bardziej niż spiętrzenie dojrzewania przeszkadza nam import - to psuje rynek - mówi w wywiadzie dla sadyogrody.pl Maciej Kazek, producent czereśni z gm. Łobżenica, pow. pilski,  jeden z bohaterów 7. edycji programu "Rolnik szuka żony".

Trudności w handlu czereśniami

Jak Pan ocenia miniony sezon? Miał Pan spiętrzenie dojrzewania?

Miniony sezon nie był za ciekawy z powodu handlu - było dużo owoców a popyt był niski. Nie było u mnie, ani w mojej okolicy, spiętrzenia dojrzewania różnych odmian, jedyne co można było zaobserwować późniejsze rozpoczęcie sezonu o dwa tygodnie ze względu na zimną wiosnę. Czereśnie są tylko częścią gospodarstwa, poza tym mam inne uprawy oraz hoduję trzodę chlewną. Jak sezon czereśni będzie udany, to fajnie, ale nie jest to jedyne źródło utrzymania, jest za bardzo zawodne, można powiedzieć uprawiamy czereśnie hobbistycznie. Co do trudności w handlu to myślę, że bardziej niż spiętrzenie dojrzewania przeszkadza nam import - to psuje rynek.

Jakie ma Pan odmiany, na jakich podkładkach? Jaki jest areał sadu?

Powierzchnia sadu to 2,5 ha, a odmian mam tak dużo, że trudno je wszystkie wymienić - wiodące to Burlat, Regina, Kordia i Summit. Cały sad jest nawadniany, wszystkie drzewa mam na podkładce Colt - mam glebę klasy III i IV, więc ta podkładka dobrze się sprawdza.
Owoce były dorodne, jedynie może tam, gdzie emiter wody się przypchał były drobniejsze, no i przy ulach - tam było tyle czereśni, że nie byliśmy w stanie wykarmić drzew i owoce trzeba było albo zostawić, albo sprzedać na skup.

Pan gdzie sprzedaje owoce deserowe?

Od zawsze na giełdzie w Bydgoszczy: tata sprzedaje całymi nocami. Jak do tej pory jesteśmy zadowoleni, ale faktem jest, że coraz mniej jest kupujących. Rynek ten powoli robi się detaliczny rzadko sprzedaje się całymi autami, przeważnie jest to sprzedaż po 5kg, 15kg. Rozglądamy się za nowym rynkiem, ale nigdzie nie jest za ciekawie.

Odmiany czereśni

Które odmiany ocenia Pan najlepiej pod względem plonu i odporności na choroby, a które najlepiej się sprzedają?

Moim zdaniem, i myślę, że większość sadowników tak uważa, najlepszą odmianą pod jednym i drugim względem jest Kordia: jest najpewniejsza, najsmaczniejsza i łatwo formuje się koronę. Ale oczywiście nie da rady mieć tylko jednej odmiany, trzeba mieć różnorodną ofertę.

Sady czereśniowe - rozstawa, prowadzenie drzew

Ile lat mają pańskie czereśnie, jaka jest szerokość międzyrzędzi , wysokość drzew?

Drzewa są w wieku od 8 do 20 lat; sad w ogóle ma ponad 60 lat, ale drzewa były wymieniane: ostatnie stare odmiany, Hedelfińską i Sznajdera (sadzone jeszcze przez dziadka) wycięliśmy 2 lata temu. To były dobre odmiany, smaczne, ale strasznie miękkie, nie nadawały się do handlu.

Wysokość drzew staramy się utrzymać do 4 metrów, a rozstaw jest różny, w zależności od tego, kiedy drzewa były sadzone - od 8 metrów do 5. W tym najwęższym rzędzie drzewa są posadzone co 2,5 metra. Wie pan, jaka była moda tak sadziliśmy. Dziadkowe rzędy były sadzone w rozstawie 10 metrów, ale oczywiście to były inne drzewa - z jednego zbierało się 400 kg, przy drzewie stało się tydzień, a nie tak, jak dziś - 30 kg z drzewka.

A jaki średni plon ma Pan z hektara?

7-8 ton. I nie staramy się o więcej, wolimy zadbać o jakość owoców niż o ilość. Czereśnie mamy akurat w okresie przed żniwami, mamy czas by się nimi zająć. To i tak wymaga wysiłku, choćby z powodu szpaków, które stale trzeba odganiać - człowiek spać po nocach nie może, mimo że mamy elektryczne odstraszacze. Gdy owoców jest nadmiar nawet i 10 osób potrafi pilnować sadu. Chciałbym założyć osłony, ale jak na razie są za drogie i technicznie skomplikowane. Tak samo wynajęcie sokolnika kosztuje 5-6 tys. za miesiąc, ale jeśli koszt uprawy to jest 2 zł, koszt zbioru 2 zł, a czereśnia kosztuje 4,5 - 5 zł, to za bardzo nie ma czym zapłacić temu sokolnikowi.

Zagrożenia w uprawie czereśni

Poza szpakami co jest największym problemem - jakie choroby i szkodniki? Jak jest z dostępnością środków ochrony?

Nasionnica trześniówka jeśli chodzi o szkodniki, i brunatna zgnilizna jeśli chodzi o choroby. Z tym że z chorobami jakoś sobie radzimy, jeśli rok jest suchy to i brunatnej zgnilizny nie mamy, a jeśli jest przekropny to jak w każdym sadzie, jest trudno. Ale radzimy sobie, są coraz lepsze preparaty biologiczne do stosowania bezpośrednio przed zbiorem.
Środków ochrony jest rzeczywiście coraz mniej, pole manewru jest coraz mocniej ograniczone, do nasionnicy trześniówki został chyba tylko jeden środek ekonomicznie uzasadniony, ale zobaczymy.

A co z muszką plamoskrzydłą?

U nas jeszcze nie odłowiłem, i cóż - nie chciałbym (śmiech). W naszej okolicy jest dużo sadów wiśniowych i czereśniowych, ale drosophila jeszcze się nie pojawiła.

Zapewne zatrudnia Pan pracowników. Czy obawia się Pan, że przez wojnę na Ukrainie trudno będzie o pracowników?

My nie zatrudniamy obcokrajowców. Tu zawsze czereśnie zrywają Polacy, ludzie z okolicy. Od 60 lat, z pokolenia na pokolenie przychodzą ci sami ludzie, dzieci tych, którzy zrywali wcześniej - tak to wygląda. Nam 20 dobrych rwaczy wystarczy, żeby wszystko zebrać. Oczywiście jest konkurencja pomiędzy sadownikami o pracowników, dlatego teraz płacimy za rwanie 2 zł. za kg. A mój dziadek płacił kiedyś 10 gr za kg. przy cenie czereśni 3 zł.

Skoro jest was w okolicy tylu sadowników, nie myśleliście o założeniu grupy producentów?

Wie pan, że sadownicy nie lubią współpracować… W gminie obok powstała grupa sadowników, wybudowali dużą przetwórnię, a potem grupa się rozpadła… Pewnie, że lepiej by było sprzedawać, towar byłby wychuchany, ale ciężko się dogadać.

Mimo niskich cen, coraz mniejszej liczby kupców i wewnętrznej konkurencji nie zamierza Pan likwidować czereśni?

Nie - jeszcze czereśnia zostaje, jeszcze wycinać nie będziemy.

Dziękuję za rozmowę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI