Lipcowe powodzie w Europie zniszczyły sady i plantacje owoców

Autor: EURACTIV.PL 04 sierpnia 2021 16:26

Lipcowe powodzie w Europie zniszczyły sady i plantacje owoców Lipcowe powodzie w Europie zniszczyły sady i plantacje owoców/ fot. shutterstock.com

Lipcowe powodzie w Europie "skutecznie wyeliminowały" udane zbiory w zalanych wodą regionach - ocenia unijne stowarzyszenie rolników COPA-COGECA. Powodzie wpłynęły na sektor rolniczy, zaburzając funkcjonowanie wielu gospodarstw, zwłaszcza na terenie Belgii i Niemiec - informuje serwis Euractiv.

Jak czytamy w serwisie Euractiv, w Belgii zalane zostały plantacje truskawek. W Walonii zniszczone są uprawy rzepaku i zboża. Belgijscy sadownicy liczą na odszkodowania, z powodu awaryjnego przerwania wałów przeciwpowodziowych. W ten sposób uniknięto zalania miasteczek, ale woda zniszczyła np. sady gruszkowe. Wstępne szacunki zakładają o 19 proc. mniejszy zbiór gruszek niż w poprzednim roku.

Sady owocowe a powódź

Również w holenderskiej prowincji Limburgia ucierpiały sady owocowe. Rosnące tam wiśnie, czereśnie i śliwki nie nadawały się do zebrania, nawet po obniżeniu poziomu wody. Lokalni sadownicy boją się o same drzewa, ponieważ zgniłe korzenie mogą doprowadzić do wycinki nawet setek hektarów sadów, a to oznacza kolejne straty materialne, które będą miały odzwierciedlenie także kolejnych latach.

Więcej na Euractiv.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI