Kwitnienie jagody kamczackiej. Jakie wyzwania przy chłodniejszej aurze?

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 26 kwietnia 2021 14:03

Kwitnienie jagody kamczackiej. Jakie wyzwania przy chłodniejszej aurze? Rozpoczęło się kwitnienie jagody kamczackiej/ fot. materiały redakcji

Na plantacjach na południu kraju rozpoczęło się kwitnienie jagody kamczackiej. Wiosna jest zimna i delikatnie opóźniła wegetację, możliwe, że o około 1-2 tygodnie w porównaniu z zeszłym rokiem – mówi serwisowi sadyogrody.pl Andrzej Krupiński, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Jagody Kamczackiej.

  • Odmiany rosyjskie w woj. lubelskim powoli wchodzą w pełnię kwitnienia. W przypadku odmian polskich czy kanadyjskich kwitnienie jest mniej zaawansowane.
  • Przy spadku temperatury nawet do -5 stopni C i przy -6 stopni C może dojść do uszkodzenia kwiatów.
  • Plantatorzy martwią się mniejszą aktywnością owadów zapylających przy chłodnej pogodzie. W takich warunkach lepiej sprawdzają się trzmiele.

Zimna wiosna spowodowała opóźnienie wegetacji. W południowej i zachodniej Polsce już od kilu dni kwitnie jagoda kamczacka. W północnej części kraju jeszcze nie ma kwitnienia. Na północnym Mazowszu, Podlasiu i Mazurach, kwitnienie w polskich odmianach dopiero się zacznie. Przy kanadyjskich odmianach musimy jeszcze trochę poczekać – mówi Andrzej Krupiński.

- Na chwile obecną nie jesteśmy w stanie przewidzieć plonowania w tym roku, ponieważ szczególnie ciężkie mogą się okazać noce z przymrozkami. Przy spadku temperatury nawet do -5 stopni C i przy -6 stopni C może dojść do uszkodzenia kwiatów – dodaje.

Michał Koter, szkółkarz i producent jagody kamczackiej z woj. lubelskiego informuje, że odmiany rosyjskie powoli wchodzą w pełnię kwitnienia. W przypadku odmian polskich czy kanadyjskich kwitnienie jest mniej zaawansowane, w zależności od regionu kraju.

W tym roku początek kwitnienia jagody kamczackiej przypadł na okres chłodniejszej pogody, niezbyt korzystnej do zapylenia kwiatów. Plantatorzy obawiają się z uwagi na mniejszą aktywność owadów zapylających. W takich warunkach lepiej sprawdzają się trzmiele.

Dobre przezimowanie jagody kamczackiej

- Kondycja krzewów powinna być dobra. Mieliśmy typową zimę z okrywą śnieżną, co spowodowało zdecydowanie lepsze nawodnienie ziemi niż w ostatnich latach, ale najważniejszy będzie najbliższy miesiąc – zaznacza Andrzej Krupiński.

Na plantacjach dominują polskie odmiany jagody kamczackiej – Wojtek i Zojka. Aczkolwiek duże znaczenie w ostatnich 3-4 latach nabrały odmiany kanadyjskie oraz niektóre rosyjskie typowo deserowe z przeznaczeniem na zbiór ręczny i sprzedaż w sklepach i supermarketach. Do tej grupy odmian zaliczana jest kanadyjska Aurora, najsłodsza odmiana. Pożądaną cechą wśród odmian deserowych powinna być trwałość owocu, a nadal pojawiają się problemy wśród odmian kanadyjskich. Plantatorzy czekają na odmiany, które po zbiorze będzie można przechowywać minimum kilka-kilkanaście dni, podobnie jak w przypadku borówki amerykańskiej.

Środki do produkcji - sprawdź oferty na GieldaRolna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI