Kwitnienie jabłoni i grusz a niekorzystne warunki pogodowe

Autor: www.sadyogrody.pl/ ZK 21 maja 2021 15:51

Kwitnienie jabłoni i grusz a niekorzystne warunki pogodowe Tegoroczne kwitnienie jabłoni nie przebiega w korzystnych warunkach / fot. materiały redakcji

W sadach jabłoniowych wciąż trwa kwitnienie, niektóre odmiany już przekwitły.  Podobnie jest z gruszami. Pogoda w tym roku nie napawa optymizmem. Wahania temperatury powodowały szybkie opadanie kwiatów. Jaka oceniana jest sytuacja w sadach?

Tegoroczne kwitnienie nie przebiega w korzystnych warunkach pogodowych. Z początkiem maja mieliśmy do czynienia z dużymi wahaniami temperatury, chłodem i opadami deszczu. Takie warunki nie sprzyjają dobremu kwitnieniu.

Kwitnienie i zawiązywanie się owoców - ważna temperatura, wilgotność, światło

Na kwitnienie i zawiązywanie się owoców wpływ mają takie czynniki jak temperatura powietrza, wilgotność, nasłonecznienie oraz obecność owadów zapylających. Aby kwitnienie przebiegało optymalnie muszą panować ku temu odpowiednie warunki, a w tym roku z pogodą jest różnie. 

Sadownicy informują o krótkim kwitnieniu niektórych odmian jabłoni. Ma to związek z wahaniami temperatury, ale i przymrozkami z ostatnich kwietniowych nocy. W tym okresie jabłonie były w fazie zielonego pąka lub pomiędzy mysim uchem a zielonym pąkiem. W niektórych sadach obserwowano początek fazy różowego pąka. Słabsze kwitnienie jest efektem także styczniowych-lutowych silnych mrozów (w niektórych lokalizacjach temperatury spadły nawet do -28 stopni C). 

Grusze Konferencja - 21.05

Obecna pogoda, ochłodzenie - okresowe spadki temperatury prowadzą do szybkiego opadania kwiatów i zawiązków. Sytuacja różnie wygląda w zależności od regionu kraju, lokalizacji kwatery, gatunku i odmiany czy podkładki.

Choroby grzybowe i niższa aktywność zapylaczy

Tegoroczne kwitnienie przebiega w deszczowych warunkach, co sprzyja także porażeniu przez choroby grzybowe.

Czytaj także: Kolejna silna infekcja parcha - polecane mieszaniny fungicydów

 

Sadownicy obawiają się także z uwagi na mniejszą aktywność owadów zapylających. W tym roku chłodna i deszczowa pogoda uniemożliwia odpowiednią pracę pszczół.

Na dokładne oceny i prognozy trzeba jeszcze poczekać. W sadach kluczowy będzie opad czerwcowy.

odmiana Gala Brookfield, 19 maja, Warka

 

Szukasz środków do produkcji? Zajrzyj na www.gieldarolna.pl!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI