KSPCP: Ceny skupu aronii nie pokrywają nawet połowy kosztów produkcji

Autor: www.sadyogrody.pl/KSPCP 31 sierpnia 2015 09:04

KSPCP: Ceny skupu aronii nie pokrywają nawet połowy kosztów produkcji Fala upałów, a w związku z czym długotrwała susza spowodowały zasuszenie owoców aronii na krzewach i bardzo ograniczyły możliwość ich zbioru/ fot. shutterstock

Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnej Porzeczki w związku z ciężką tegoroczną kampanią oraz suszą, apeluje do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Marka Sawickiego o ogłoszenie jak najszybciej stanu klęski żywiołowej. Stowarzyszenie zwraca również uwagę na kolejny problem – niskie ceny skupu aronii.

Jak pisze Wiesław Błocki prezes zarządu KSPCP, w liście do ministra, po klęsce jaką ponieśli plantatorzy w tym sezonie, wielu z nich nie jest w stanie przetrwać do kolejnych zbiorów. – Zaoferowana przez MRiRW pomoc de minimis nie dość, że trafi tylko do części plantatorów, to jest zbyt niska, by w sposób zauważalny poprawić sytuację finansową tych gospodarstw. W wielu z nich produkuje się jednocześnie owoce porzeczki czarnej i aronii – zaznacza.

- Fala upałów, a w związku z tym długotrwała susza, spowodowały zasuszenie owoców aronii na krzewach i bardzo ograniczyły możliwość ich zbioru. Brak opadów deszczu pogarsza i tak trudną sytuację. Zakłady przemysłu przetwórczego - pomimo braku tych owoców na rynku - utrzymują cenę 0,60-0,80 zł/kg, co stanowi zaledwie 50 proc. ceny roku ubiegłego i nawet w połowie nie pokrywa kosztów produkcji – apeluje Wiesław Błocki.

Według niego, na większości plantacji ze względu na trwającą suszę i bardzo niską cenę na te owoce, plony nie będą w ogóle zbierane. – Ponadto coraz większe połacie naszych plantacji zarówno porzeczki jak i aronii ulegają wyschnięciu. Prosimy o jak najszybsze ogłoszenie stanu klęski żywiołowej w naszym kraju i o wsparcie finansowe naszych gospodarstw – pisze w liście prezes KSPCP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI