Krótszy sezon śliwkowy. Winne wysokie ceny energii

Autor: freshplaza.com 21 września 2022 12:16

Krótszy sezon śliwkowy. Winne wysokie ceny energii Wzrost kosztów energii elektrycznej, który w niecały rok potroił się, utrudnia życie firmom, które już teraz muszą zmierzyć się z mniejszym popytem / fot. shutterstock

Zazwyczaj dostarczamy śliwki Angeleno do świąt Bożego Narodzenia, ale w tym roku kryzys społeczno-gospodarczy i geopolityczny zmusił mnie do nie przedłużania kalendarza handlowego. Powodem jest wzrost cen energii. Wolę wyprzedać śliwki teraz – wyjaśnia Antonio Gallicchio, pośrednik z Matery (Włochy).

Wzrost kosztów energii elektrycznej, który w niecały rok potroił się, utrudnia życie firmom, które już teraz muszą zmierzyć się z mniejszym popytem. Ci, którzy przechowują i pakują owoce i warzywa, są zmuszeni do korzystania z chłodni, ale biorąc pod uwagę obecne taryfy, często rezygnują z tego. 

Wysokie koszty energii zabijają opłacalność 

- Przechowywanie owoców stało się zaporowe. Moja chłodnia jest czynna 24 godziny na dobę i kosztuje około 200 euro dziennie. Rachunki za energię, które kiedyś wynosiły około 3000 euro, teraz przekraczają 8000 euro. Firmy nigdy tego nie nadrobią - dodaje rozmówca. 

Biorąc pod uwagę wszystkie inne wzrosty, wielu firmom grozi zamknięcie.- Istnieje wiele niepewności co do przyszłości, szczególnie w tych smutnych czasach. Wolę sprzedać i stracić 0,10-0,15 EUR/kg teraz, niż stracić znacznie więcej pieniędzy później tylko dlatego, że będę musiał zapłacić rachunki za prąd - mówi Antonio Gallicchio. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI