Mariusz Dziwulski, analityk banku PKO BP przyznaje, że w stosunku do analogicznego okresu w sez. 2019/20 zmalał o blisko 8 proc. - Wzrost w bieżącym sezonie był możliwy dzięki zwiększonym w Polsce zbiorom (+8 proc. rok do roku), i tym samym produkcji mrożonych truskawek. Sprzyjał mu także odbudowujący się popyt w UE - dodaje. 

Truskawki 2022: Jaki będzie tegoroczny sezon?

Import truskawek spoza UE

Jednocześnie wciąż notowano wyraźny wzrost importu spoza UE. - W 2021 Egipt umocnił się na pozycji największego dostawcy mrożonych truskawek do UE, a import z tego kraju wzrósł o 42 proc. rok do roku do 105 tys. t, z czego w 2 kwartale 2021 r. zwiększył się o 51 proc. rok do roku. Mimo to uwagę zwraca 23-proc. spadek dostaw z Maroko (w 2 kwartale 2021) i aż 80-proc spadek importu z Chin (największy wolumenowo spadek) do zaledwie 1 t, co oznacza marginalizację mrożonych truskawek tego kraju na unijnym rynku. Warto zaznaczyć że jeszcze przed dekadą (2011) Chiny były największym, pozaunijnym dostawcą mrożonych truskawek na rynek Wspólnoty - tłumaczy ekspert. 

Krajowa produkcja truskawek pod presją rosnących kosztów produkcji

Wzrost sprzedaży zagranicznej w bieżącym sezonie, w przypadku Polski nie musi oznaczać przerwania średnioterminowego trendu spadkowego w eksporcie. Krajowa produkcja truskawek znajduje się pod presją wzrastających kosztów oraz narastających problemów z pracownikami. Rok 2022 może nasilić te problemy z uwagi na silny wzrost cen środków do produkcji (paliw, nawozów).

Polskie truskawki ze szklarni już w sprzedaży. Jakie ceny?

- Z uwagi na wysoką konkurencyjność cenową w dalszym ciągu może wzrastać import spoza UE, w tym z Egiptu. Wojna pośrednio może tę tendencję nasilić w najbliższych miesiącach. Z danych IHS Markit wynika, że Rosja w 2021 była drugim, po Niemczech rynkiem zbytu dla egipskich mrożonych truskawek. Bezpośredni wpływ wojny na rynek będzie ograniczony – Ukraina w 2021 posiadała 1-proc udział w unijnym eksporcie i blisko 2-proc. udział w unijnym imporcie mrożonych truskawek - przyznaje Mariusz Dziwulski.