Kozarzewska, Polskie Jagody: Opłacalność uprawy borówki w Polsce staje pod znakiem zapytania (video)Aneta Gwara-Tarczyńska / www.sadyogrody.pl - 22 listopada 2019 15:24


Tegoroczny sezon borówkowy był na plantatorów trudny ze względu na warunki pogodowe. Mieliśmy bardzo niskie temperatury w kwietniu, później w maju. Natomiast nie odbiło się to bardzo mocno na plonach. Mówiąc o aspektach handlowych trzeba przyznać, że handel na rynku międzynarodowym jest coraz trudniejszy - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Dominika Kozarzewska, prezes grupy producentów Polskie Jagody.

- Nasz największy odbiorca – Wielka Brytania - od kilku lat trwa w stanie zawieszenia a to odbija się na tamtejszym rynku. Poza tym bardzo wzrasta konkurencja międzynarodowa. Takie kraje jak Peru, czy Meksyk wybijają się na czołowe pozycje w światowym rankingu producentów Nawet RPA staje się dla nas konkurentem na wielu dotychczasowych rynkach eksportowych - przyznała rozmówczyni. 

Dominika Kozarzewska dodała, że ceny borówek kształtowały się na poziomie podobnym do ubiegłego sezonu. - Ceny eksportowe momentami były wyższe lub niższe. Stawki na naszym rodzimym rynku w mojej opinii były w tym sezonie jeszcze dość korzystne ale wydaje mi się, że jesteśmy blisko takiego punktu gdzie opłacalność produkcji stanie pod dużym znakiem zapytania - skomentowała prezes grupy Polskie Jagody. 

{film;16440}