Kowalczyk: polskie rolnictwo daje poczucie bezpieczeństwa żywnościowego

Autor: PAP 03 września 2022 16:39

Kowalczyk: polskie rolnictwo daje poczucie bezpieczeństwa żywnościowego Wicepremier brał udział w otwarciu 31. Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie. / fot. PTWP

Polskie rolnictwo jest bardzo ważną dziedziną gospodarki, nie tylko mierzoną wartościami ekonomicznymi, ale także dlatego, że daje ogromne poczucie bezpieczeństwa żywnościowego – powiedział w sobotę w Częstochowie wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Polskie rolnictwo gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego

"Polskie rolnictwo jest bardzo ważną dziedziną gospodarki, nie tylko mierzoną wartościami ekonomicznymi, ale także dlatego, że daje ogromne poczucie bezpieczeństwa żywnościowego. Jak czasami mówi się o bezpieczeństwie militarnym, tak ważnym w obecnej dobie wojny na Ukrainie, o bezpieczeństwie energetycznym, to również w tym roku szczególnie podkreślone jest bezpieczeństwo żywnościowe. A to bezpieczeństwo żywnościowe zapewniają polscy rolnicy. Więc to nie jest zwykła praca, to jest też misja wyżywienia polskiego narodu i narodów ościennych" - powiedział Kowalczyk. Powiedział, że wystawa pokazuje osiągnięcia rolnictwa polskiego i wyraził nadzieję, że będzie ona inspiracją dla rolników do dalszej pracy.

"Rolnictwo jest dziedziną gospodarki przeżywającą różne trudności, a w obecnych czasach tych trudności nie brakuje. Wszyscy rozumiemy, jaki jest kontekst tej sytuacji, wojna na Ukrainie wywołuje różne niepokoje, ale mam nadzieję, że mimo tych niepokojów polscy rolnicy dbają o bezpieczeństwo żywnościowe. Myślę, że całe społeczeństwo jest wam ogromnie wdzięczne za ten trud" - powiedział Kowalczyk.

W Częstochowie trwają imprezy towarzyszące dożynkom. W dwudniowej 31. Krajowej Wystawie Rolniczej biorą udział wystawcy z całej Polski, odbywają się także koncerty zespołów folklorystycznych, targi sztuki ludowej, prezentacje instytutów naukowych i degustacje potraw regionalnych.

Dożynki na Jasnej Górze organizowane są od 40 lat. W tym roku obchody jasnogórskiego Święta Dziękczynienia Bogu za Plony wpisują się w 40-lecie Duszpasterstwa Rolników oraz 40-lecie pierwszej pielgrzymki NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. W tym roku rolnicy pielgrzymują do Częstochowy pod hasłem "Do Maryi Królowej Pokoju".

Główne uroczystości Dożynek Jasnogórskich i Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy na Jasnej Górze odbędą się w niedzielę. Uroczystą sumę z błogosławieństwem płodów ziemi i wieńców żniwnych odprawi biskup kielecki Jan Piotrowski, który również wygłosi homilię.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI