×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Korzystny sezon dla producentów czarnej porzeczki. Rynek wiśni pozostał niepewny

Autor: www.sadyogrody.pl 06 sierpnia 2020 13:01

Korzystny sezon dla producentów czarnej porzeczki. Rynek wiśni pozostał niepewny Na rynku czarnej porzeczki i wiśni panują odmienne nastroje/ fot. shutterstock

Część producentów czarnej porzeczki może uznać ten sezon za korzystny. Gorsza sytuacja jest w przypadku wiśni. O podsumowanie tegorocznego sezonu skupowego porzeczki i dalsze prognozy dla wiśni, poprosiliśmy dr Pawła Kracińskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej- PIB w Warszawie.

Jak informuje dr Paweł Kraciński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej- PIB, ostatnie ceny skupu porzeczek czarnych do mrożenia wynosiły od 3,30 do nawet 4,00 zł/kg za duże partie dobrych jakościowo owoców dowiezionych do chłodni. – Nieco tańsze były porzeczki do tłoczenia, ale ich ceny również przekraczały 3,00 zł/kg. Obecny sezon producenci porzeczek czarnych, po wielu nieopłacalnych latach, mogą uznać za korzystny. Plony były niższe, ale nie tak bardzo jak się pierwotnie spodziewano, a wysokie ceny zagwarantowały osiągnięcie zysku – mówi.

I zaznacza, że odmienna sytuacja była na rynku porzeczek czerwonych. - Na rynku tym, cen wykazywały raczej tendencje spadkową. Ostatnie stawki za owoce do mrożenia w zależności od regionu i podmiotu skupowego wyniosły od 0,45 do 1,00 zł/kg. Najczęstsze stawki oscylowały w granicach 0,70-0,80 zł/kg – mówi.

- Ten sezon był wyjątkowo trudny, ale na szczęście nie zrealizowały się najczarniejsze prognozy, gdyż spodziewano się, iż znaczna cześć zbiorów nie zostanie zakupiona. Mniejsze zbiory truskawek, spowodowały, iż przetwórnie w większym stopniu niż planowały, zainteresowały się porzeczką czerwoną – podkreśla ekspert.

Rynek wiśni pozostał niepewny

- Jednak od minionego weekendu odnotowano tendencje wzrostową cen, zwłaszcza owoców do tłoczenia. Stawki oferowane za wiśnie na soki wzrosły do 1,00-1,20 zł/kg, co pociągnęło też korekty cenników w górę w części chłodni za owoce do mrożenia. Stawki za wiśnie na mrożonki wynosiły najczęściej od 1,80 do 2,20 zł/kg, choć w niektóre podmioty oferowały ceny niższe (np. 1,60 zł/kg) – zaznacza dr Paweł Kraciński. 

- Stawki za wiśnie nie powinny już spaść, bo zbiory przekroczyły półmetek. Bardziej prawdopodobne są wzrosty cen, zwłaszcza wiśni do mrożenia, gdyż przy obecnych cenach wiśni na soki część producentów rezygnuje z ręcznego zbioru – podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI