Kongres Jagodowy po raz czwarty (zdjęcia)

Autor: Krystyna Zagórska 05 lutego 2022 09:49

4 lutego w Mszczonowie odbył się Kongres Jagodowy organizowany przez Doradcę Jagodowego. W programie nie zabrakło tematów związanych z nawożeniem i ochroną upraw jagodowych, doborem odmian oraz organizacją sprzedaży owoców.

Podobnie jak w poprzednich edycjach Kongres Jagodowy 2022 został podzielony na różne bloki tematyczne. Zagadnienia i tematy dobrano zgodnie z wcześniej zgłaszanymi propozycjami plantatorów - uczestników Kongresu.

Jak zaoszczędzić na nawozach w uprawie jagodowych?

W pierwszej części omówione zostały zagadnienia związane z racjonalnym i oszczędnym nawożeniem. Przedstawiciele świata nauki podpowiadali rozwiązania, które mogą pozwolić plantatorom zaoszczędzić na nawozach mineralnych, jednocześnie umożliwiając im zachowanie wielkości plonu i jakość owoców. 

Truskawki, borówki, maliny, porzeczka deserowa - co sadzić?

W drugim bloku Kongresu poruszono tematykę doboru odmian w segmencie jagodowym. Nieustannie utrzymuje się duże zainteresowanie odmianami truskawek - bardziej plonotwórczymi, charakteryzującymi się lepszą zdrowotnością i jakością owoców (atrakcyjny wygląd i smak). Ubiegłoroczne wysokie ceny malin zachęciły plantatorów do inwestowania w uprawy tego owocu. Stąd też w programie Kongresu nie mogło zabraknąć tematu związanego z odmianami malin do uprawy tunelowej jak i na odkrytej plantacji. Omawiano także podstawowe wymogi technologiczne, dobór odmian w uprawie borówki oraz porzeczki na rynek deserowy.

Chemiczna i biologiczna ochrona upraw jagodowych

Podczas Kongresu omówiono strategie chemicznej ochrony truskawki, maliny i borówki przeciwko głównym chorobom – szarej pleśni i antraknozie, a także zagadnienia  związane z ochroną biologiczną. Prezentowano efekty stosowania różnych rozwiązań biologicznych w ochronie truskawki i maliny, w ramach doświadczeń przeprowadzonych przez zespół Doradcy Jagodowego.

Jak organizować sprzedaż owoców w nowym sezonie?

Ostatni blok Konkresu poświęcony był tematyce dotyczącej promocji owoców jagodowych, budowania własnej marki oraz innowacyjnych pomysłów organizacji  sprzedaży plonów wprost od plantatorów.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Kongresu Jagodowego!

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI