Gdzie sadzić porzeczki? Jaką ziemię lubią porzeczki? 

Plantacje porzeczki należy zakładać na glebach żyznych i przewiewnych.  Odczyn gleby dla porzeczki powinien być lekko kwaśny (pH od 6,2 do 6,7). Porzeczki będą dobrze rosły na glebach od I do IV klasy bonitacyjnej. Najodpowiedniejsze pod uprawę porzeczek są tereny równinne lub niewielkie skłony.

Nie powinno się sadzić porzeczki po wieloletnich roślinach bobowatych, ponieważ na takim stanowisku mogą występować opuchlaki. 

Jak sadzić porzeczki? 

Plantację z przeznaczeniem do kombajnowego zbioru owoców sadzi się w rozstawie od
3,5 do 4,0 m między rzędami i 50-60 cm w rzędzie. Krzewy sadzi się 5-6 cm głębiej niż rosły w szkółce. Korzenie mają wówczas lepszy dostęp do wilgoci w glebie, a z pędów, które znalazły się w ziemi wyrosną korzenie, przez co powstanie silniej rozgałęziony system korzeniowy.

Plantacje na których planowany jest zbiór ręczny zaleca się sadzenie krzewów w rzędzie co ok . 1,0 m. Odległości między rzędami powinny wynosić około 2,5–3,5 m. 

Kiedy sadzić porzeczki? 

Porzeczka bardzo wcześnie wiosną rozpoczyna wegetację, więc lepiej sadzić ją jesienią przed nastaniem pierwszych mrozów. 

Odchwaszczanie porzeczek - ważny zabieg, którego nie wolno zaniedbać 

Porzeczki są szczególnie wrażliwe na konkurencję chwastów od kwietnia do lipca, czyli od początku wegetacji do zakończenia wzrostu pędów. W tym krytycznym okresie zaleca się przynajmniej dwa zabiegi odchwaszczające, na przełomie kwietnia i maja oraz w czerwcu.

Co sadzić obok porzeczek? 

Dla porzeczki dobrym sąsiedztwem będą wiśnie, agrest. Warzywa cebulowe będą miały pozytywne działanie dla porzeczki bowiem są w stanie odstraszyć groźnego szkodnika - wielkopąkowca porzeczkowego.  

Przycinanie porzeczki - kiedy wykonać? 

Dobrze przeprowadzone cięcie będzie miało wpływ na zdrowotność krzewów oraz wielkość i jakość plonów. Młode, świeżo posadzone krzewy przycinamy tuż po posadzeniu lub przed ruszeniem wegetacji - najpóźniej na przełomie stycznia i lutego.