Kiedy najlepiej sadzić wiśnie? 

Wiśnie możemy sadzić zarówno wiosną, jak i na jesieni. 

Wiśnie - gdzie najlepiej posadzić? 

Instytut Ogrodnictwa podaje, że wiśnie, podobnie jak i inne gatunki drzew pestkowych, rozwijają się na wiosnę wcześniej niż jabłonie i z tego powodu kwiaty są częściej uszkadzane przez przymrozki. Wobec tego idealnym stanowiskiem pod sad wiśniowy jest niewielkie wzniesienie, na którym drzewa nie przemarzną w czasie mroźnej zimy, a także unikną szkód przymrozkowych. Wiśnie wymagają gleb żyznych, przewiewnych, o odczynie słabo kwaśnym zbliżonym do obojętnego (pH od 6,2 do 7,0). 

Po jakich gatunkach nie wolno sadzić wiśni? 

Wiśnie rosną najlepiej, gdy są posadzone na polu uprzednio nieużytkowanym sadowniczo. Jedną z chorób grzybowych wiśni jest wertycylioza drzew owocowych. Dlatego nie należy ich sadzić na polu, gdzie wcześniej uprawiano rośliny podatne na tego patogena, takie jak: truskawki, pomidory, ziemniaki, ogórki czy rośliny kapustne.

Jak gęsto sadzić wiśnie? 

Na glebach lżejszych można zastosować mniejszą rozstawę niż na glebach
cięższych. Odległość sadzenia między rzędami dla wiśni powinna wynosić 3,5-4,0 m. Słabo rosnące odmiany wiśni, jak ‘North Star’ czy ‘Łutówka’, sadzi się w rzędzie co 1,5 m, a odmiany silnie rosnące, jak ‘Nefris’, ‘Debreceni Botermo’, co 2,0-2,3 m.

Cięcie wiśni po posadzeniu - jak przycinać? 

- Drzewka silne, z licznymi odgałęzieniami bocznymi, przeznaczone na gleby
zasobne z uregulowanymi stosunkami powietrzno-wodnymi, po posadzeniu na miejsce stałe należy przyciąć lekko. Usuwać trzeba tylko pędy zbędne lub wyrastające zbyt nisko. Pozostałe można skrócić o 1/3 lub o połowę. W przypadku wiśni przeznaczonych do sadu intensywnego w dużym zagęszczeniu, należy wyciąć wszystkie pędy boczne nad drugim oczkiem od podstawy - podaje Instytut Ogrodnictwa.