Kaszubskich truskawek będzie mniej w tym sezonie. Co z cenami?

Autor: kartuzy.naszemiasto.pl 21 czerwca 2022 16:01

Kaszubskich truskawek będzie mniej w tym sezonie. Co z cenami? Kaszubskich truskawek będzie mniej w tym sezonie/ fot. materiały własne

Niestety, tegoroczna pogoda nie sprzyja plantatorom truskawek. Susza na Kaszubach i majowe przymrozki sprawiły, że truskawek w 2022 roku będzie mniej- informuje serwis naszemiasto.pl

Susza i majowe przymrozki sprawiły, że truskawek na Kaszubach w 2022 roku będzie mniej. Zmarzły nie tylko krzaki, ale i owoce.

- Pierwsze truskawki już się pojawiają, ale sezon w pełni rozpocznie się w tym tygodniu - mówi Zygmunt Jażdżewski, prezes Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek.

Na Kaszubach straty przymrozkowe w truskawce oceniono na poziomie ok. 10 proc.

Jakie będą ceny kaszubskich truskawek?

- Ceny za owoce z ostatnich lat i powtarzające się problemy z pozyskaniem pracowników do zbioru truskawek, zniechęcają do zakładania nowych plantacji - mówi Zygmunt Jażdżewski. - Producenci zastanawiają się, czy w tym roku ceny będą korzystne. Niestety, ale plantacji kaszubskiej truskawki jest coraz mniej. Wymaga to dużej pracy, od wiosny do jesieni, a zyski nie są zadowalające. Na razie trudno powiedzieć, jak będą się kształtowały ceny truskawek w 2022 roku. W ubiegłym można było dostać w skupie ok. 10 zł za kobiałkę.

Więcej na ten temat w serwisie kartuzy.naszemiasto.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI