Janusz Andziak: To nie był udany sezon dla plantatorów truskawek

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 20 lipca 2021 16:01

Janusz Andziak: To nie był udany sezon dla plantatorów truskawek Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki o końcówce zbiorów truskawek

To nie był dobry sezon, szczególnie dla plantatorów truskawek deserowych. Eksport praktycznie nie istniał. Ceny na owoce były raczej niskie, a nawet bardzo niskie w porównaniu z ubiegłymi latami – mówi serwisowi sadyogrody.pl dr Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki.

Tegoroczny sezon truskawkowy był późniejszy o około 2 tygodnie w porównaniu do poprzedniego. Chłodna i deszczowa pogoda opóźniła dojrzewanie owoców.

- Pod względem podaży i jakości owoców nie można narzekać. W końcówce sezonu pogoda trochę namieszała, zwłaszcza upały i deszcze. W ubiegłym roku zbiory zakończyły się wcześniej z powodu intensywnych opadów, ulew a nawet w części regionów podtopień upraw. W tym sezonie problemem była upalna, deszczowa pogoda. Na naszym terenie ostatnie deszcze zdewastowały plantacje – mówi Janusz Andziak.

Sezon 2021 nie był udany dla plantatorów truskawek

- To nie był dobry sezon, szczególnie dla plantatorów truskawek deserowych. Eksport praktycznie nie istniał, częściowo za sprawą pandemii, a częściowo przepychanek politycznych. Ceny na owoce były raczej niskie, a nawet bardzo niskie w porównaniu z ubiegłymi latami. Na skupie powiedzmy sobie szczerze, ceny truskawek również mogłyby być wyższe – komentuje.

- Niektórzy szukają alternatywy i próbują sezon wydłużyć uprawiając truskawki powtarzające. W Polsce dużego rynku na te truskawki nie ma, ale myślę, że ten kierunek będzie się rozwijał. W tym okresie na pewno podaż truskawek nie będzie duża, ponieważ mamy borówkę, malinę i inne owoce. Plantatorzy co roku  dokładają starań, aby truskawki były przez dłuższy czas dostępne dla konsumenta – dodaje.

Jak w tym roku było z dostępnością pracowników? W tym sezonie dostępność pracowników do zbioru owoców na pewno była większa niż rok temu, choć niektórzy plantatorzy odczuli brak pracowników. Coraz mniej osób chce pracować przy zbiorach, wolą jeździć do zakładów. W 2020 r. z powodu początku pandemii Covid-19 więcej było niewiadomych. Ten sezon był bardziej przewidywalny – mówi Janusz Andziak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI