×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jakie stawki za zbiór wiśni?

Autor: SS 20 lipca 2021 12:54

Jakie stawki za zbiór wiśni? Trwają zbiory wiśni, już od początku lipca plantatorzy intensywnie poszukują pracowników /fot. shutterstock.com

Już od początku lipca plantatorzy intensywnie poszukiwali pracowników do zbiorów wiśni. Ofert zatrudnienia przy zbiorach przybywa. Jakie stawki obecnie są oferowane?

Zbiory wiśni w sezonie 2021 powoli się rozkręcają, a plantatorzy potrzebują pracowników.

Niestety wraz ze wzrostem podaży wiśni na rynku, spadły ceny płacone na skupach. Dla przykładu na skupie w okolicy Białobrzegów sadownicy otrzymują 1,70 zł za kilogram wiśni na mrożenie i 1,90 zł za wiśnię eksportową z ogonkiem. W tamtej okolicy nie ma jeszcze skupu wiśni przemysłowej.

Jakie stawki za zbiór wiśni dla pracownika?

Obecnie za zbiory wiśni plantatorzy z różnych regionów oferują średnio 0,70- 0,80 zł za kilogram. Pojawiają się też kwoty na poziomie 0,60 zł/kg. 

Stawki w ubiegłym roku były nieco wyższe. Na początku ubiegłorocznego sezonu plantatorzy oferowali 1 zł/kg wiśni, które później wyrównały się do poziomu 0,80-0,70 zł/kg.

Stawki są raczej korzystne dla zbieraczy. Inaczej ma się sytuacja z perspektywy plantatora, który przy obecnych cenach płaconych na skupie i po odliczeniu kosztów należnych do zapłaty za zbiór, musi jeszcze w kwocie zysku zmieścić koszty paliwa, nawozów czy środków ochrony roślin.

Wielu pamięta kuriozalne lata, gdy zbieracz zarabiał więcej niż sadownik, kiedy za wiśnie płacono gospodarzowi około 0,70 zł a stawki dla rwacza wynosiły 0,40 zł za kg. 

 

Owoce - dodaj ogłoszenie sprzedaży na gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI