Jakie stawki za zbiór wiśni?SS - 20 lipca 2021 12:54


Już od początku lipca plantatorzy intensywnie poszukiwali pracowników do zbiorów wiśni. Ofert zatrudnienia przy zbiorach przybywa. Jakie stawki obecnie są oferowane?

Zbiory wiśni w sezonie 2021 powoli się rozkręcają, a plantatorzy potrzebują pracowników.

Niestety wraz ze wzrostem podaży wiśni na rynku, spadły ceny płacone na skupach. Dla przykładu na skupie w okolicy Białobrzegów sadownicy otrzymują 1,70 zł za kilogram wiśni na mrożenie i 1,90 zł za wiśnię eksportową z ogonkiem. W tamtej okolicy nie ma jeszcze skupu wiśni przemysłowej.

Jakie stawki za zbiór wiśni dla pracownika?

Obecnie za zbiory wiśni plantatorzy z różnych regionów oferują średnio 0,70- 0,80 zł za kilogram. Pojawiają się też kwoty na poziomie 0,60 zł/kg. 

Stawki w ubiegłym roku były nieco wyższe. Na początku ubiegłorocznego sezonu plantatorzy oferowali 1 zł/kg wiśni, które później wyrównały się do poziomu 0,80-0,70 zł/kg.

Stawki są raczej korzystne dla zbieraczy. Inaczej ma się sytuacja z perspektywy plantatora, który przy obecnych cenach płaconych na skupie i po odliczeniu kosztów należnych do zapłaty za zbiór, musi jeszcze w kwocie zysku zmieścić koszty paliwa, nawozów czy środków ochrony roślin.

Wielu pamięta kuriozalne lata, gdy zbieracz zarabiał więcej niż sadownik, kiedy za wiśnie płacono gospodarzowi około 0,70 zł a stawki dla rwacza wynosiły 0,40 zł za kg. 

 

Owoce - dodaj ogłoszenie sprzedaży na gieldarolna.pl!