Jak przebiegają zbiory Gali w sezonie 2021?

Autor: www.sadyogrody.pl 29 września 2021 12:43

Jak przebiegają zbiory Gali w sezonie 2021? Trwa sezon zbiorów Gali/ fot. sadyogrody

Trwają zbiory Gali. W niektórych lokalizacjach jabłka osiągały dojrzałość zbiorczą w połowie września. Jednak do zbiorów każdej odmiany i kwatery trzeba podchodzić indywidualnie.

W zależności od regionu kraju, gleby i lokalizacji sadu, termin zbioru Gali może być zróżnicowany. Podstawową metodą określania optymalnego momentu zbioru jabłek jest test skrobiowy, zwłaszcza w przypadku przeznaczania owoców do długiego przechowywania.

Zbiory jabłek Gala 2021

Na początku tygodnia odwiedziliśmy gospodarstwo sadownicze w gm. Warka, w którym dopiero rozpoczęły się zbiory Gali paskowanej. Termin zbiorów jest w tym roku opóźniony, ze względu na problemy z dostępnością pracowników. W poprzednich latach do pracy przyjeżdżało 7-9 osób z Ukrainy, a w tym roku sadownik ma do dyspozycji jedynie 3 pracowników.

W wizytowanym przez nas gospodarstwie zbiory zwykle kończyły się po 15-20 października. W tym sezonie zbiór jabłek potrwa dłużej. 

W celu opóźnienia dojrzewania owoców sadownik zastosował w kwaterze z odmianą Gala przedzbiorczo preparat zawierający 1-MCP.  Jabłka mogą pozostać na drzewie o 1-2 tygodnie dłużej, dzięki temu mają czas optymalnie się wybarwić, jednocześnie nie tracąc na jędrności.

Pogoda w pierwszych dniach września nie sprzyjała pracy w sadach. Deszcze i zalegająca woda w wielu lokalizacjach utrudniała wjazd ciągnikiem. Obecnie aura jest bardziej korzystna dla sadowników. Dzięki ciepłej i słonecznej pogodzie zbiory jabłek w gospodarstwach w których nie brakuje pracowników, przebiegają sprawnie. 

Sprzedaż jabłek na gieldarolna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI