Jak przebiega wegetacja na plantacjach borówki?

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 30 kwietnia 2021 13:13

Jak przebiega wegetacja na plantacjach borówki? Na plantacjach borówki wegetacja jest opóźniona; zdjęcie z pierwszej połowy kwietnia/ fot. sadyogrody

W tym roku za sprawą chłodnej wiosny wegetacja ruszyła z opóźnieniem. Pąki borówki powoli rozchylają się. Dopiero po weekendzie majowym wraz z ociepleniem, będzie można spodziewać się początku kwitnienia wczesnych odmian.

  • Na plantacjach borówki wegetacja jest opóźniona w porównaniu do roku ubiegłego; pąki powoli rozchylają się
  • Ostatnie przymrozki nie zagroziły mocno krzewom borówki
  • Kwitnienia wczesnych odmian borówki można spodziewać się po weekendzie majowym, gdy nadejdzie ocieplenie

Jak przekazał nam Ireneusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej, wegetacja jest opóźniona w porównaniu z ubiegłym sezonem, nie tylko w przypadku borówek, ale i innych gatunków sadowniczych. Dzięki temu ostatnie przymrozki nie zagroziły mocno krzewom borówki.

W ostatni weekend i na początku tygodnia wystąpiły pierwsze wiosenne przymrozki. W niektórych lokalizacjach temperatury spadły do minus 6 stopni a nawet minus 7 stopni C. Gdyby wegetacja przebiegała podobnie do roku ubiegłego, straty na niechronionych plantacjach borówki mogłyby być znaczne.

- Na dzień dzisiejszy trudno oceniać czy doszło do dużych strat przymrozkowych. Sądzimy, że w tej fazie fenologicznej borówki na niechronionych plantacjach sobie poradzą. Niektórzy plantatorzy nie stwierdzili różnic między kwaterą chronioną a niechronioną. Kluczowa jest kwestia wcześniejszego przebiegu pogody. Od początku wiosny przeważały chłodniejsze dni i noce, wegetacja roślin ruszała w tym sezonie bardzo powoli - mówi Ireneusz Komorowski.

- Wegetacja jest w tym momencie nieco opóźniona, ale na razie za wcześnie, żeby powiedzieć, jak to wpłynie na datę rozpoczęcia sezonu. Dużo będzie zależało od przebiegu pogody w trakcie i po kwitnieniu - mówi Dominika Kozarzewska, prezes Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody”.

Na plantacjach borówki nad Tanwią należących do Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody” najniższa temperatura zanotowana podczas ostatnich przymrozków to -5,1 st. C (na poziomie korony krzewu).

Borówki po zimie 2020/21

W niektórych lokalizacjach wystąpiły pewne straty związane z zimowym przebiegiem pogody. Do uszkodzeń krzewów borówki dochodziło przeważnie na plantacjach, gdzie mrozy wystąpiły w największym nasileniu (spadek temperatury przy gruncie do prawie -30 stopni Celsjusza) oraz w przypadku nowych odmian wrażliwych na mróz. 

Część plantatorów testuje nowe odmiany borówki, ale więcej na temat ich przystosowania do naszego klimatu i mrozoodporności będzie można powiedzieć w przeciągu 2-3 lat. Należy pamiętać, że młode  krzewy inaczej znoszą srogie zimy niż starsze, kilkuletnie nasadzenia.

 

Środki do produkcji - sprawdź oferty na www.gieldarolna.pl!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI