Jak polscy plantatorzy produkują truskawki? (wyniki ankiety)

Autor: www.sadyogrody.pl 16 kwietnia 2021 16:58

Jak polscy plantatorzy produkują truskawki? (wyniki ankiety) W jakie systemy uprawy inwestują plantatorzy truskawek?/ fot. pixabay; materiały własne

Zbliża się sezon truskawkowy. Plantatorzy pozostają wierni uprawom tradycyjnym. Produkcją truskawek zajmują się od kilku, kilkunastu sezonów lub z pokolenia na pokolenie w przypadku dużych gospodarstw rodzinnych. Dobierają sprawdzone sadzonki i odmiany pod wybrane systemy uprawy - to główne wnioski z ankiety serwisu sadyogrody.pl nt. uprawy truskawek.

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że ponad 41 proc. plantatorów uprawia truskawki od kilku sezonów. Nieco ponad 30 proc. twierdzi, że produkcja truskawek jest już tradycją rodzinną - całe gospodarstwo nastawione jest na uprawę tego gatunku od pokoleń. Blisko 17 proc. ankietowanych przyznaje, że dopiero rozpoczyna swoją przygodę z uprawą truskawek. 13 proc. plantatorów zadebiutowało niedawno, produkcje truskawek traktuje jako dodatkowy dochód w gospodarstwie.

Różne systemy uprawy truskawek

Plantatorzy truskawek pozostają wierni uprawie tradycyjnej (ponad 70 proc. głosów). Truskawki w gruncie na podwyższonych zagonach uprawia blisko 15 proc. uczestników ankiety. Produkcją owoców truskawki w gruncie i w tunelach zajmuje się ok 10 proc. respondentów. Uprawa truskawek w szklarni na rynnach pozostaje w możliwościach nielicznych - jedynie 3 proc. plantatorów potwierdza, że produkuje truskawki w ten sposób.

Aż 58 proc. uczestników badania deklaruje, że pod uprawę truskawek przeznacza mniej niż 2 ha. Ponad 21 proc. plantatorów uprawia truskawki na areale 2-5 ha. 15 proc. ankietowanych dysponuje powierzchnią uprawy około 5-10 ha. Jedynie 7 proc. prowadzi produkcję truskawek na areale powyżej 10 ha.

Rodzaje sadzonek i najpopularniejsze odmiany

Blisko 60 proc. plantatorów do uprawy przeznacza sadzonki świeże (zielone). 27 proc. decyduje się na sadzonki frigo, a 13 proc. ankietowanych na sadzonki doniczkowane plug plants. Tylko 4 proc. plantatorów – uczestników ankiety, zakłada plantacje truskawek z sadzonek tray plants.

Które odmiany truskawek dominują na plantacjach? 26 proc. ankietowanych stawia na odmianę Rumba. 13 proc. uczestników badania potwierdza, że uprawia odmianę Asia. 6 proc. produkuje owoce odmiany Grandarosa. Jedynie 4 proc. respondentów uprawia Allegro i blisko 3 proc. odmianę Elsanta. W strukturze nasadzeń polskich plantatorów truskawek dominują inne odmiany (tak deklaruje 48 proc. ankietowanych).

Nawożenie i nawadnianie plantacji

54 proc. respondentów nawozi truskawki posypowo i dolistne. 23 proc. uczestników badania stosuje fertygację. Ponad 20 proc. ankietowanych przyznaje, że ogranicza się do nawożenia posypowego. Wyłącznie 4 proc. badanych swoje plantacje nawozi dolistnie.

Blisko 60 proc. plantatorów dostarcza wodę roślinom za pomocą systemów nawadniania kropelkowego. 28 proc. ankietowanych nawadnia plantacje truskawek wodą z beczki – w razie potrzeby. 14 proc. uczestników badania dysponuje deszczowniami i wykorzystuje je do nawadniania upraw w okresach suszy.

Sezon truskawkowy w pełni

Plantatorzy sprzedają wyprodukowane w sezonie owoce na rynkach hurtowych i do sieci handlowych (62 proc. ankietowanych). Z myślą o przetwórstwie truskawki produkuje ok. 28 proc. respondentów. Do grup producentów i firm eksportowych dostarcza owoce nieco ponad 11 proc. uczestników badania.

W trakcie sezonu truskawkowego zapotrzebowanie na pracowników sezonowych jest bardzo duże. Ponad 35 proc. plantatorów zatrudnia w tym czasie ok 3-10 osób. Blisko 34 proc. ankietowanych na większych plantacjach potrzebuje powyżej 10 osób do zbiorów i prac agrotechnicznych. Około 30 proc. uczestników badania pracuje z rodziną lub zatrudnia maksymalnie do 3 osób w sezonie.

 

 Przydatne środki do produkcji truskawek na gieldarolna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI