Jak kształtuje się tegoroczny rynek porzeczek?

Autor: www.sadyogrody.pl 13 lipca 2020 10:11

Jak kształtuje się tegoroczny rynek porzeczek? W sezonie 2020 porzeczki czarne są drogie, a porzeczki kolorowe - tanie/ fot. shutterstock

O sytuację na rynku porzeczek i prognozy na sezon 2020 zapytaliśmy dr Pawła Kracińskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-PIB.

Jak kształtuje się sytuacja na rynku porzeczek w tym sezonie?

Rynek porzeczek to tematy trudny w Polsce, jak zresztą niemal wszystkie rynki owocowe. 

W naszym kraju dwa podstawowe gatunki dominują na rynku porzeczek: czerwone i czarne. Na rynku porzeczek czarnych od wielu lat działo się bardzo źle, a na rynku porzeczek czerwonych w ostatnich sezonach – wyłączając poprzedni, było nieco lepiej.

Lepiej w polskich warunkach oznacza, że producenci nie dokładali do produkcji, a więc rosły nasadzenia i zbiory. Skutkiem była oczywiście większa produkcja porzeczek czerwonych, co spowodowało obniżkę cen, gdyż każdy rynek ma ograniczoną pojemność. Oczywiście rolnicy dopatrywali się zmów cenowych i innych negatywnych działań. 

Producenci nie mają realnego wpływu na ceny. Są biorcami cen, czyli są zależni od tego co zaproponują przetwórnie, a te działają w środowisku biznesowym, gdzie liczy się zysk. Płaci się tylko tyle ile trzeba- nic więcej. Zresztą każdy tak robi, czy to konsument, rolnik, czy jakikolwiek przedsiębiorca.

Ile będą płacić przetwórnie za porzeczki czerwone?

W przypadku porzeczek czerwonych ceny są niskie. Za owoce kierowane do przetwórstwa na mrożonki oferowano pod koniec zeszłego tygodnia przeciętnie 0,80 zł/kg (loco zakład), ale niektóre podmioty i punkty skupu płaciły mniej np. 0,60 zł/kg. Zbiory porzeczek kolorowych (głównie czerwonych) mogą być w tym roku wysokie tj. przekroczyć 40 tys. ton i takie informacje nie sprzyjają podwyżką cen. Tak samo mniejsze zainteresowanie zagranicznych odbiorców mrożonych porzeczek nie wróży wzrostów oferowanych stawek. Większość analityków prognozuje więc ceny zbliżone do obecnego poziomu ceny tj. 0,60-0,80 zł/kg, ale są też głosy ze może być taniej. Wiele taniej być jednak nie może, bo zbiór też kosztuje. W każdym razie na rynku porzeczek czerwonych to nie będzie dobry sezon.

Czy zatem na rynku porzeczek czarnych będzie lepiej?

Tak. Po wielu nieopłacalnych latach niskich cen lub przeciętnych cen, ale niskich plonów (np. 2019 r.), obecny sezon zapowiada się znacznie lepiej. Pierwsze ceny skupu porzeczek czarnych na soki i do mrożenia zaczęły się od 1,80 do 2,20 zł/kg w zależności od regionu, ale są perspektywy wzrostu. Zbiory owoców nie będą rekordowe, gdyż wiele plantacji ucierpiało na skutek przymrozków i suszy. Po drugie po niskich ubiegłorocznych plonach, można sądzić, iż przetwórnie nie mają znaczących zapasów przetworów z porzeczek czarnych, a dochodzą informację, iż importerzy są zainteresowani zakupowymi w Polsce. Wpłynęło na to wiele czynników, m.in. mniejsza produkcja soków z innych owoców (np. jabłek), co przekłada się na większe zainteresowanie sokiem z porzeczek. Podobnie większe było zainteresowanie relatywnie tanimi mrożonkami z porzeczek czarnych, co opróżniło chłodnie wielu zakładów. Nie zapełniły chłodni zakładów przetwórczych mniejsze na skutek deszczów zbiory truskawek. Są więc perspektywy dalszego wzrostu cen porzeczek czarnych. Niektórzy uczestnicy rynku spodziewają się nawet rekordowo wysokich stawek (powyżej 3,50 zł/kg) i są one prawdopodobne, ale nie są pewne. Wszystko zależeć będzie od plonowania. Jeśli zbiory okażą się faktycznie niskie, to przetwórnie będą konkurować o surowiec i podwyższać ceny skupu. Jeśli plonowanie porzeczek będzie tylko nieznacznie tj. 10-30% niższe od przeciętnego, to skłonność do podwyżek cen skupu będzie mniejsza.

Dziękuję za rozmowę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI