Jagodowy Core Team posłuży rozwojowi branży. W jaki sposób?

Autor: www.sadyogrody.pl 03 lutego 2022 13:10

Jagodowy Core Team posłuży rozwojowi branży. W jaki sposób? Jagodowy Core Team posłuży rozwojowi branży jagodowej/fot.PR

W ramach CORE TEAMU sektora ogrodniczego działa zespół dedykowany branży jagodowej. Ściślejsza współpraca ma zwiększyć stopień zorganizowania branży i zapewnić jej lepsze warunki rozwoju.

Jagodowy Core Team- jakie cele?

Jagodowy Core Team liczy piętnaście osób i pracuje w trzech zespołach. Pierwsze podjęte tematy to: opracowanie systemu monitorowania nasadzeń, ustalenie przejrzystych zasad współpracy w łańcuchu dostaw oraz wsparcie kampanii „Czas na polskie superowoce!”.

Cele Jagodowego Core Teamu to :

- „Wspólny głos” sektora jagodowego wewnątrz i na zewnątrz branży
- Promocja i integracja w kierunku jakości i rentowności
- Ustalenie przejrzystych zasad współpracy w łańcuchu dostaw

Cel nadrzędny: zbudowanie długofalowej strategii rozwoju branży jagodowej

Core Team jest to forum współpracy producentów, doradców, ekspertów i naukowców działających w sektorze jagodowym w Polsce. Obszary jego działania to te, od których zależy sukces w przyszłości.

Popyt i podaż sektora jagodowego

- Zastanawiamy się nad tym, jak zbierać dane na temat rynku, bo w tej chwili tych danych dla większości gatunków nie mamy, i jak pracować nad  rynkiem od strony podażowej i popytowej - mówi Dominika Kozarzewska, koordynatorka Jagodowego Core Teamu, Członek Zarządu Fundacji Promocji Polskiej Borówki i Członek Rady Nadzorczej KZGPOiW.

- Od strony podażowej chcemy doprowadzić do sytuacji, w której będziemy wiedzieć, co powinniśmy produkować, gdzie na rynku chcemy to umieszczać i w jakich segmentach produkujemy owoce. Będziemy starali się opracować i wdrożyć branżowe standardy jakości i produkcji owoców jagodowych w poszczególnych segmentach rynku. Chcemy wiedzieć, jakie powinny być owoce kierowane na rynek deserowy, krajowy, eksportowy i do przetwórstwa – dodaje Kozarzewska.

- Przez Core Team liderzy branży chcą kształtować postawy producentów i konsumentów, dotyczące produkcji i konsumpcji owoców. Wyzwaniem jest, byśmy mówili jednym głosem – mówi Krzysztof Żabówka, Dyrektor zarządzający Daifressh.

- Mamy większe szanse jeśli będziemy razem. Jeśli będziemy pracować razem, przetrwamy- mówi Stanisław Pluta, prof. Instytutu Ogrodnictwa – PIB.

Od strony popytu celem jest aktywne wsparcie kampanii „Czas na polskie superowoce!”, która jest poświęcona promocji gatunków jagodowych. Truskawki, maliny, jagody kamczackiej, agrestu, borówki, porzeczek czarnej i czerwonej, jeżyn, aronii, minikiwi. Gatunkiem, który kampania po raz pierwszy oficjalnie wesprze w tym roku jest rokitnik.

Trzy zespoły w  ramach Jagodowego Core Teamu 

Pierwszy zespół zajmie się opracowaniem systemu monitoringu nasadzeń. Chcemy to zrobić z uwzględnieniem odmian i przeznaczenia owoców. Tak, żebyśmy mieli dane produkcyjne i wiedzieli, czym jako branża dysponujemy i czym możemy handlować na rynku.

Drugi zespół merytorycznie i organizacyjnie wspiera kampanię „Czas na polskie superowoce!”.

Trzeci zespół ma bardzo ambitne zadanie, które na pewno będzie musiał w przyszłości podzielić na mniejsze części. Chodzi o ukształtowanie zdrowych relacji w całym łańcuchu dostaw.
 
Zespoły w tej chwili pracują pomiędzy spotkaniami całego Jagodowego Core Teamu. Wyniki swoich pierwszych prac, wypracowane rozwiązania, zaprezentują na kolejnym spotkaniu na początku marca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI