Jagodowy Core Team- jakie cele?

Jagodowy Core Team liczy piętnaście osób i pracuje w trzech zespołach. Pierwsze podjęte tematy to: opracowanie systemu monitorowania nasadzeń, ustalenie przejrzystych zasad współpracy w łańcuchu dostaw oraz wsparcie kampanii „Czas na polskie superowoce!”.

Cele Jagodowego Core Teamu to :

- „Wspólny głos” sektora jagodowego wewnątrz i na zewnątrz branży
- Promocja i integracja w kierunku jakości i rentowności
- Ustalenie przejrzystych zasad współpracy w łańcuchu dostaw

Cel nadrzędny: zbudowanie długofalowej strategii rozwoju branży jagodowej

Core Team jest to forum współpracy producentów, doradców, ekspertów i naukowców działających w sektorze jagodowym w Polsce. Obszary jego działania to te, od których zależy sukces w przyszłości.

Popyt i podaż sektora jagodowego

- Zastanawiamy się nad tym, jak zbierać dane na temat rynku, bo w tej chwili tych danych dla większości gatunków nie mamy, i jak pracować nad  rynkiem od strony podażowej i popytowej - mówi Dominika Kozarzewska, koordynatorka Jagodowego Core Teamu, Członek Zarządu Fundacji Promocji Polskiej Borówki i Członek Rady Nadzorczej KZGPOiW.

- Od strony podażowej chcemy doprowadzić do sytuacji, w której będziemy wiedzieć, co powinniśmy produkować, gdzie na rynku chcemy to umieszczać i w jakich segmentach produkujemy owoce. Będziemy starali się opracować i wdrożyć branżowe standardy jakości i produkcji owoców jagodowych w poszczególnych segmentach rynku. Chcemy wiedzieć, jakie powinny być owoce kierowane na rynek deserowy, krajowy, eksportowy i do przetwórstwa – dodaje Kozarzewska.

- Przez Core Team liderzy branży chcą kształtować postawy producentów i konsumentów, dotyczące produkcji i konsumpcji owoców. Wyzwaniem jest, byśmy mówili jednym głosem – mówi Krzysztof Żabówka, Dyrektor zarządzający Daifressh.

- Mamy większe szanse jeśli będziemy razem. Jeśli będziemy pracować razem, przetrwamy- mówi Stanisław Pluta, prof. Instytutu Ogrodnictwa – PIB.

Od strony popytu celem jest aktywne wsparcie kampanii „Czas na polskie superowoce!”, która jest poświęcona promocji gatunków jagodowych. Truskawki, maliny, jagody kamczackiej, agrestu, borówki, porzeczek czarnej i czerwonej, jeżyn, aronii, minikiwi. Gatunkiem, który kampania po raz pierwszy oficjalnie wesprze w tym roku jest rokitnik.

Trzy zespoły w  ramach Jagodowego Core Teamu 

Pierwszy zespół zajmie się opracowaniem systemu monitoringu nasadzeń. Chcemy to zrobić z uwzględnieniem odmian i przeznaczenia owoców. Tak, żebyśmy mieli dane produkcyjne i wiedzieli, czym jako branża dysponujemy i czym możemy handlować na rynku.

Drugi zespół merytorycznie i organizacyjnie wspiera kampanię „Czas na polskie superowoce!”.

Trzeci zespół ma bardzo ambitne zadanie, które na pewno będzie musiał w przyszłości podzielić na mniejsze części. Chodzi o ukształtowanie zdrowych relacji w całym łańcuchu dostaw.
 
Zespoły w tej chwili pracują pomiędzy spotkaniami całego Jagodowego Core Teamu. Wyniki swoich pierwszych prac, wypracowane rozwiązania, zaprezentują na kolejnym spotkaniu na początku marca.