×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jagodowy Core Team. Jaka wizja rozwoju branży?

Autor: www.sadyogrody.pl 16 grudnia 2022 10:09

Jagodowy Core Team. Jaka wizja rozwoju branży? Jagodowy Core Team z wizją rozwoju branży/ FOT. materiały prasowe

Liderzy jagodowego rynku w Polsce są zdeterminowani, żeby nie powtarzać błędów innych gatunków. Celem nie jest bezrefleksyjne zwiększanie wolumenu produkcji, ale poprawa marżowości i zwiększanie wartości branży jagodowej.

Trzy perspektywy prac Jagodowego Core Teamu przedstawia Dominika Kozarzewska, prezes Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody”, koordynatorka prac Jagodowego CORE TEAMU.

Trzy perspektywy Jagodowego Core Teamu

Jagodowy Core Team przedstawił swoje prace w 3 perspektywach: bieżącej, krótkoterminowej i długoterminowej. W perspektywie bieżącej mówiliśmy o działaniach, które zrealizowaliśmy w tym roku. Było ich więcej, ale prezentujemy te, które wydają się istotne z punktu widzenia strategicznego rozwoju rynku - mówi Dominika Kozarzewska, Grupa Polskie Jagody.

· Pierwszym jest jagodowy newsletter, kierowany głównie do handlowców. Co miesiąc pokazujemy, na co mamy sezon, czym warto się zainteresować, czym warto handlować i jakie są wyniki badań konsumpcji poszczególnych owoców.

· Drugim działaniem skierowanym bardziej wewnętrznie, czyli do branży, był projekt Innovation Conference. To wydarzenie pokazało na przykładzie aronii, ale chcemy to poszerzać w przyszłości o inne gatunki, w jaki sposób można wprowadzać innowacje. Innowacje produktowe, technologiczne, organizacyjne, marketingowe, po to, żeby zwiększać wartość, marżę, żeby większa część wartości, którą dodajemy na etapie „od surowca do konsumenta” trafiała do nas - producentów owoców.

· Trzecim wydarzeniem, które również zostało zainicjowane w tym roku i które będziemy chcieli kontynuować był Berry Fest. Podobnie jak na konferencji dotyczącej innowacji, pokazaliśmy co ciekawego można zrobić z owoców jagodowych i jak można na tym zarobić. Była to pierwsze w Polsce spotkanie producentów i prezentacja alkoholi z owoców jagodowych i z ich dodatkiem.

Perspektywa krótkoterminowa

Jagodowy Core Team przeprowadził też prace mające na celu stworzenie planu działań krótko i długoterminowych. W ramach działań krótkoterminowych zidentyfikowaliśmy trzy obszary, które niekoniecznie są najważniejsze w sensie strategicznym, ale mogą przynieść w krótkim okresie dobre wyniki. Mogą coś realnie zmienić na rynku, dość szybko, jeżeli się wszyscy w to zaangażujemy - opisuje Dominika Kozarzewska.

· Pierwszy obszar realizowaliśmy aktywnie już w tym roku. Było to wsparcie działań promocyjnych, czyli wsparcie i organizacyjne, merytoryczne i strategiczne kampanii „Czas na polskie superowoce!”.

· Drugim są prace nad opracowaniem systemu monitorowania nasadzeń, które prowadzi wyodrębniony zespół Jagodowego Core Teamu.

· Natomiast trzecią z inicjatyw, które myślimy, że wpłyną pozytywnie na lepsze zorganizowanie rynku, uporządkowanie relacji w łańcuchu dostaw, jest opracowanie specyfikacji jakościowych dla poszczególnych owoców i poszczególnych segmentów rynku. Ma to na celu na przykład zapobieganie takiej sytuacji, w której owoce, które powinny być kierowane do przetwórstwa, trafiają na rynek świeży.

Perspektywa długoterminowa

Najdłuższym horyzontem naszych działań jest opracowanie strategii rozwoju rynku owoców jagodowych w Polsce. Zastanawialiśmy się w ramach Jagodowego Core Teamu co rozumiemy przez rozwój, bo rozwój zazwyczaj rozumie się w takim sensie, że wszystko ma się zwiększać. My nie chcemy zwiększać produkcji. Chcemy odejść właśnie od prymatu tonażu, tych naszych pierwszych miejsc na świecie w produkcji. Nie jest naszym zdaniem kluczowe, żebyśmy za ileś lat mieli pierwsze miejsce w produkcji owoców. Jest istotne, i to chcemy osiągnąć, żebyśmy najwięcej na tym zarabiali.

Celem stworzenia tej strategii, i później jej realizacji, jest zwiększenie marżowości i zwiększenie wartości rynku jagodowego. Te prace będziemy prowadzić w przyszłym roku.

- Pytanie co jest dla nas wyznacznikiem sukcesu, jako Jagodowego Core Teamu. Myślę, że jeżeli będziemy mogli powiedzieć wkrótce, a coraz bardziej już idziemy w tym kierunku, że jesteśmy rzeczywiście branżą. Czyli, że branża jagodowa w Polsce jest zjednoczona, rozmawia ze sobą, przedstawia wspólny głos tego sektora i wspólnie opracowuje rozwiązania na przyszłość. I też czuje, że ta przyszłość zależy właśnie od nas. To będzie sukces Jagodowego Core Teamu - podsumowuje Dominika Kozarzewska, koordynatora prac.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI