Jagoda kamczacka jest coraz bardziej popularna w Polsce, ale jeszcze daleko jej do popularności truskawki - czy to się może zmienić?

Rośnie popularność jagody kamczackiej

Z racji pracy "od drugiej strony" łańcucha dostaw wiem, że aby uzdrowić branżę, potrzebujemy prawnych regulacji, którymi należy zająć się na szczeblu rządowym. Jednym słowem potrzebujemy silnego lobby polskiej żywności. Nawet polskie firmy, które zdają sobie sprawę z bezwzględności rynku i chciałyby kupować polską żywość po godnych dla rolnika cenach, nie mają takiej możliwości ze względu na korporacyjną konkurencję. Ceny owoców są sztucznie zaniżane, pomimo dostępności polskich produktów na półkach mamy produkty hiszpańskie czy chorwackie (i to często przemetkowane na polskie opakowanie), sieci robią zwroty z błahych powodów, przerzucając całą odpowiedzialność na rolnika. Są to sytuacje patologiczne które, jak już mówiłam, wymagają rozwiązań na wyższym szczeblu.

Jakie wyzwania czekają producentów jagody w roku 2022? Opłacalności borówki amerykańskiej już zagraża niska jakość i nadprodukcja…

Jedyne wyzwanie jakie obserwujemy to problemy z pogodą. Jagoda startuje bardzo wcześnie, a mamy problemy z suszą która może przełożyć się na słabsze kwitnienie. Jeśli chodzi o borówkę amerykańską, to są to zupełnie inne segmenty rynku. Jagoda pod postacią odmian które znamy nie nadaje się na owoc deserowy, jest to żywność funkcjonalna i w tę stronę staramy się wykorzystać jej potencjał. Jeśli chodzi o sam rynek- podstawowym błędem jest brak konsolidacji; jeśli chodzi o jagodę tych plantacji nie ma dużo, jesteśmy w stanie wskazać obszary produkcji. Borówka amerykańska zajmuje dużo większy areał, a rozdrobnienie producentów sprawia, że ciężko jest branży mówić jednym głosem.

Które odmiany jagody są obecnie najpopularniejsze, a które powinny Pani zdaniem zostać docenione przez polskich producentów? Czy wszyscy polscy producenci umieją produkować dobrą jakościowo jagodę?

Dobre wyniki w uprawie jagody kamczackiej

90% wykorzystywanych przez nas jagód to Wojtek, Aurora i Honeybee. Największą wartość mają dla nas plantacje jednolite. Jeśli chodzi o produkcję - cały czas się doskonalimy. Podstawowymi problemami z jakimi się mierzymy jest opadanie przed zbiorem i brak wyrównania dojrzewania owoców. Po kilku latach uprawy członkowie Stowarzyszenia dochodzą do świetnych wyników jeśli chodzi o jakość czy ilość plonu.

Wśród odmian uprawianych w Polsce wiele miejsca zajmują odmiany rosyjskie… Jak Pani to skomentuje w świetle obecnej sytuacji?

Nigdy nie byłam fanką odmian rosyjskich. Mają zbyt wczesny czas kwitnienia - skutkuje to problemem z owadami zapylającymi i przymrozkami. Owocują również przed wszystkimi - to jest problem logistyczny ponieważ koszty mrożenia są tak duże, że nie opłaca się uruchamiać produkcji dla niewielkich ilości towaru. Ich wielkość i kształt nie są wcale zaletą w produkcji przemysłowej - podstawą jest jednolitość towaru. W doborze odmian dla potrzeb handlu kierujemy się użytecznością odmian. Standardem którego najwięcej jest w Polsce jest Wojtek - dlatego wszystkie sadzone odmiany powinny wyglądać podobnie i owocować w tym samym czasie.

Zbyt na owoce jagody kamczackiej

Jeśli chodzi o sam kontekst rosyjski - Rosja była rynkiem zbytu na część produkowanej w Polsce jagody. Jest to problem z którym przyjdzie nam się zmierzyć. W ramach PSPIPO staramy się dywersyfikować kanały zbytu i pracować nad własnymi rozwiązaniami, które uniezależnią nas od kaprysów rynku. Myślę że przy następnej naszej rozmowie będę mogła uchylić rąbka tajemnicy.

Dziękuję za rozmowę!