Jagoda kamczacka zwykle korzystnie znosi spadki temperatury. Na pędach nie widać większych uszkodzeń mrozowych. Krzewy korzystnie weszły w pierwszy etap wegetacji. Natomiast na wielu plantacjach mocno odczuwalny jest niedobór wody. Sytuacja być może wkrótce poprawi się, gdyż w południowo wschodnich rejonach kraju po centrum, mają pojawić się większe opady deszczu i śniegu, ale od centralnej Polski po północ, raczej ich nie będzie. W przyszłym tygodniu opady mają występować, ale nie obficie. Większość plantacji jagody kamczackiej nie jest nawadniana - mówi Andrzej Krupiński.

Kwitnienie jagody kamczackiej może się opóźnić

Ochłodzenie spowolni rozwój jagody kamczackiej. - Krzewy dobrze znoszą przymrozki, ale duże wahania temperatury po ruszeniu wegetacji, mogą lekko przyhamować wzrost i kolejne fazy rozwoju. Kwitnienie klasycznie przypada mniej więcej na połowę kwietnia, w zależności od lokalizacji uprawy i warunków atmosferycznych. Prowadzę gospodarstwo na północnym Mazowszu, wydaje mi się, że do pełni kwitnienia jagody dojdzie po 20 kwietnia. W cieplejszych regionach kraju może być ono wcześniejsze ok 15 kwietnia  - dodaje.

Pierwsze zabiegi na plantacjach jagody kamczackiej

Na plantacjach jagody kamczackiej cięcie powinno być już zakończone. Zabieg ten wykonuje się przed ruszeniem wegetacji. Zaleca się w połowie w marca pierwszy zabieg z nawozami w oparciu o badanie gleby. Trzeba sprawdzić jakich składników roślinie brakuje, Pierwszą dawkę azotu dostarcza się zwykle w połowie marca, drugą - w połowie kwietnia.