×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jabłka przemysłowe: kilka czynników przemawia za wzrostem cen

Autor: Krystyna Zagórska 03 listopada 2022 16:02

Jabłka przemysłowe: kilka czynników przemawia za wzrostem cen Wysoki popyt na koncentrat jabłkowy. Ceny jabłek wzrosną?/ fot. shutterstock

Obecne ceny jabłek są wyższe niż przed rokiem. To zasługa  zwiększonego popytu na koncentrat jabłkowy na rynkach zagranicznych – mówi serwisowi sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego w PKO Bank Polski.

Popyt na koncentrat jabłkowy 

Polski eksport zagęszczonego soku jabłkowego w minionym sezonie, liczonym od września do sierpnia zwiększył się o 46 proc. rdr, głównie za sprawą większej sprzedaży do Stanów Zjednoczonych. Popyt na rynku USA cały czas się utrzymuje na wysokim poziomie – mówi Mariusz Dziwulski.

Ceny jabłek przemysłowych 2022

Czynnikiem który hamuje wzrost cen jest wyższa produkcja jabłek w Polsce. Jak przedstawia się sytuacja na rynku światowym?

- W krajach unijnych poza Polską, odnotuje się prawdopodobnie spadki tegorocznej produkcji. W Chinach -u naszego głównego konkurenta w zakresie zagęszczonego soku jabłkowego, zbiory jabłek też będą znacząco niższe niż w roku poprzednim, co stwarza przestrzeń do sprzedaży polskiego koncentratu. Ten czynnik będzie oddziaływał w kierunku wzrostu cen jabłek – zaznacza Mariusz Dziwulski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI