Jabłka na sortowanie: jaki popyt i ceny?

Autor: SS/www.sadyogrody.pl 17 lutego 2021 11:47

Jabłka na sortowanie: jaki popyt i ceny? Na razie widoczne są jedynie około 10 groszowe podwyżki za wybrane odmiany jabłek./fot. shutterstock.com

Pomijając rynek europejski, nadal częstymi kierunkami eksportu są Egipt czy Indie ale eksporterzy mówią, że jabłko wysyłają także na rynek wschodni - na Czarnogórę, Serbię, Mołdawię i Kazachstan.

W rejonie wareckim wiele partii jabłek jest po gradzie. Zdarzają się ordzawienia na Goldenie i parch przechowalniczy tzw. wtórniak na odmianie Jonagored czy Gloster. I jak mówią eksporterzy znaczenie ma jędrność, obecnie to podstawa i wielu kupujących wymaga jędrności na odpowiednim poziomie.

Nadal w handlu niewiele jest jabłek z kontroli. Jak powiedział jeden z kupujących sadownicy niekoniecznie chcą otwierać komory z kontrolowaną atmosferą.

- Zależy jak kogo ciśnie o pieniądze. Jeżeli ktoś ma świadomość, że może zaczekać to wstrzymuje się z otwarciem KA, a jeżeli komuś brakuje pieniędzy i wie, że otrzyma je za miesiąc lub dwa to wiadomo, że otwiera komorę teraz - mówi eksporter.

W podaży wiele jest jabłek pochodzących ze zwykłej chłodni. Według informacji podmiotów kupujących takie jabłko w większości przypadków jest już śliskie i spuchnięte ale zdarzają się owoce o dobrej jakości i za pewne handel z chłodni utrzyma się jeszcze przez najbliższe tygodnie.

 

Swoje jabłka możesz sprzedać na www.gieldarolna.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI